Denizli Belediyesi Odalara Savaş Açtı
Spread the love

Denizli Belediyesi, Kız Meslek Lisesi’nin belediye tarafından yıkılmasını eleştiren ve otobüs terminali ile birlikte yapılacak olan gökdelen projesine karşı çıkan TMMOB’ye bağlı meslek odalarının onayladığı mimari, betonarme, tesisat ve elektrik projelerinin 1 Ocak 2011’den itibaren kabul edilmeyeceğini duyurdu.
 
 
Denizli Belediyesi TMMOB’ye bağlı meslek odalarının arasında yaşanan tartışmalar, belediyenin meslek odalarının yapılacak projelerdeki onay yetkisini kaldırması ile iyice kızıştı. Geçtiğimiz Haziran ayında Hükümet Konağı ve Hükümet Meydanı Projesi kapsamında bir gece yarısı Kız Meslek Lisesi’nin yıkılması başta Mimarlar, Elektrik Mühendisleri, Makina Mühendisleri ve İnşaat Mühendisleri Odaları olmak üzere birçok kesimin tepkisini çekmişti. Belediye tarafından Şehirlerarası Otobüs Terminali ile birlikte 25 katlı 95 metre yüksekliğindeki gökdelen yapılıp bunun ihaleyle satılacağını duyurulması ve Mimarlar Odası’nın projenin kendi onaylarından geçme zorunluluğu olduğunu hatırlatması üzerine belediye ile odalar arasındaki ilişki daha da gerildi.
 
Denizli Belediyesi odalara 22 Aralık tarihinde yazdığı bir yazı ile Denizli’nin yapı denetimi yapılan iller arasında olduğunu, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın genelgesi gereği yapı denetimi olan illerde ayrıca Oda onayına tabi tutulmayacağını belirtti ve Odalarla 2004 yılında imzalanan protokolü iptal ettiğini bildirdi. 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren ise İmar İşleri Müdürlüğü duvarlarına kapaklarında Oda onayı olan projelerin kabul edilmeyeceğine dair yazılar astırdı.
 
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası Denizli Şubesi belediyenin kendi kendine yasal haklar üretip mühendislik ve mimarlık alanına ait mesleki faaliyetlere hukuka aykırı bir biçimde müdahalelerde bulunmak istediğini belirterek, belediyenin bu yasa dışı uygulamadan bir an önce vazgeçmesi gerektiğini aksi halde savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.
 
EMO Denizli Şubesi’nin açıklaması için tıklayınız…
 
politeknik.org.tr

Spread the love