Demiryollarının Satışına Karşı Emekçiler İş Bıraktı
Spread the love

Demiryollarının satışını öngören yasa tasarısına karşı demiryolu emekçileri, gece yarısından itibaren bir günlük iş bırakma eylemi başlattı.

AKP iktidarı, yaşamın her alanını sermayeye sunmak üzere rant alanı olarak görüyor. AKP, demiryollarının satışını öngören yasa tasarısıyla demiryollarını satmayı planlıyor. Demiryollarının satışıyla ulaşım ücretleri artarken, demiryolu çalışanları güvencesizleşecek.

Demiryollarının satışını öngören yasa tasarısının TBMM’de görüşülmeye başlanmasıyla birlikte demiryolu emekçileri de eylemlerini sürdürüyor.

31 Mart-3 Nisan tarihlerinde ülkenin dört bir yanından Ankara’ya yürüyen demiryolu emekçileri TBMM önünde bir eylem gerçekleştirmişti.

KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) ve Kamu-Sen’e bağlı Türk Ulaşım Sendikası yasa tasarısının geri çekilmesi talebiyle gece yarısından itibaren (16 Nisan) iş bırakma eylemi başlattı.

Demiryolu emekçileri iş bırakma eylemine “Demiryolu halkındır satılamaz”, “Direne direne kazanacağız”, “Demiryolu yasası geri çekilsin” sloganlarıyla başladı.

Gece yarısı başlayan eylemle birlikte ülke genelinde tren seferleri durdu.  


politeknik.org.tr


Spread the love