Cumhurbaşkanlığı, YTÜ Yıldız Yerleşkesi’ndeki bazı binalara el koydu

Tayyip Erdoğan’ın Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Yıldız Yerleşkesi’ni Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne dönüştürmek istediğini söylemesinin ardından yerleşkedeki Yüksel Sabancı Kültür Merkezi Cumhurbaşkanlığı’na devredildi

Tayyip Erdoğan’ın 21 Mayıs 2015’te katıldığı bir televizyon programında Beşiktaş’ta bulunan YTÜ Yıldız Yerleşkesi’ni Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne dönüştürmek istediğini söylemesinin ardından YTÜ Rektörlüğü, Yıldız Yerleşkesi’ndeki Yüksel Sabancı Kültür Merkezi’nin Cumhurbaşkanlığı’na devredildiğini belirtti.

Kültür merkezini kullanan üniversitelilere, eşyalarını boşaltmaları gerektiği sözlü olarak bildirildi. Kütüphanedeki kitaplar Davutpaşa’daki kütüphaneye taşınmaya başlandı.

Rektörlük, yerleşkenin taşınması ve binaların boşaltılması ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı.
Süreçle ilgili bilgilendirme isteyen üniversitelilere Rektörlük soruşturma açtı. Kütüphane ve kreşin de Cumhurbaşkanlığı’na devredildiği iddia ediliyor.

Öğrenciler ve Beşiktaşlılar karşı çıkıyor
Tayyip Erdoğan’ın televizyondaki konuşmasının ardından bir araya gelen üniversiteliler neler yapabileceklerini konuşmak amacı ile forum yapma kararı almıştı. Üniversiteliler forumlarda tartışıp çıkan kararlar doğrultusunda “Yıldız’ı savunuyoruz” diyerek bir dizi eylem yaptı. Üniversiteyi terk etmeme eylemi, şenlik ve basın açıklamalarıyla kamuoyu yaratılmaya çalışıldı. Eylemlere akademisyenler ve mezunlar da destek verdi. Binlerce imza toplandı ve Yıldız Yerleşkesi’nin külliye yapılmasına karşı mücadele verildi. Beşiktaş Kent Dayanışması da bölgenin dönüşümüne yol açacak, bölgeyi tamamıyla öğrencilerin, Beşiktaşlıların kullanımına kapatacak projeye karşı başlayan mücadelede yer almıştı.

Kaynak: Kolektifler.net