Kuzey Ormanları’nı hançerleyenler, Cudi’yi savaşla yakıyor
Spread the love

AKP’nin yarattığı savaş ortamında Temmuz ve Ağustos aylarında birçok ilde yüzlerce hektar orman yakıldı. TBMM’de konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen inşaat mühendisi HDP milletvekili Prof. Dr. Beyza Üstün savaş koşullarına doğanın da dahil edildiğini, Kürt illerinde insansızlaştırma politikalarının yanında ormanlarında yok edildiğini açıkladı: “Binlerce hektar kül oldu; Cudi’yi yakanlar 3. Havalimanı’nı, Yeşil Yol’u yapanlardır”

Kürt illerinde savaşla birlikte devam eden orman yangınları TBMM gündemine taşındı. HDP milletvekili inşaat mühendisi Prof. Dr. Beyza Üstün, dün (21 Ağustos) TBMM’de hazırladıkları Temmuz-Ağustos 2015 tarihleri arasında bölgedeki orman yangınlarına ilişkin gözlem ve teknik inceleme raporunu açıkladı. Raporda, savaş stratejisinin bir uzantısı olarak tespit edilebildiği kadarıyla 1262 hektar ormanın çatışmalar gerekçe gösterilerek köylerle birlikte yakıldığı, söndürme çalışmalarının engellendiğini, tüm canlıların, tarımsal mahsullerin yok edildiği belirtildi. Rapordan başlıklar şöyle;

İnsanlık suçu işleniyor
Çatışma ve savaş anlarında dahi yaşamın ve yaşam alanlarının Cenevre Sözleşmesi ve ekleri uyarınca güvence altına alınması gerekirken yangınlara müdahale edilmeyerek, yanması hızlandırılarak ve yakılarak uluslararası hukuk normlar çiğnendi.

Resmi makanlarda kapı duvar
Bölgedeki kamu görevlilerin doğayı yok eden, ekolojik yıkım anlamına gelen orman yangınlarına kulaklarını tıkadı. Orman Genel Müdürlüğü web sayfasında son bir haftada Diyarbakır ve Dersim’de yangın olduğuna dair hiçbir veri bulunamazken halkın telgrafla çağrı yaptığı orman müdürü, kaymakam ve savcı hiçbir hamlede bulunmayarak yasal olarak suç işledi.

“Yangın’ı çıkaranlar 3. Havalimanı için Kuzey Ormanları’nı katledenlerdir, Yeşil Yol’u yapanlardır”
Orman, tarım alanı, ağaç, canlı demeden doğal yaşam varlıklarını yok edenler aynı zamanda tohumlarımızı yok edenler, toprağın belleğini silmeye çalışanlardır. Ormanlarımızı yakanlar 3. Havalimanı, 3.Köprü, Yeşil Yol gibi ekolojik yıkım ve emlak ağı projelerini tasarlayanlar, yeşil alanlara göz dikip bizi AVM’lere doldurarak tüketime mahkum etmeye çalışanlardır.

Cudi’den Lice’ye, Dersim’e yaşam kül oldu
Heyetlerle yapılan incelemeler sonucunda tespit edilen orman yangınları bölgeleri ise şöyle:
1. Cudi Dağı, Lice – Hani – Kocaköy Üçgeni, Kulp – Silvan, Savur ve Mazı Dağı Orman Yangını
2. Diyarbakır (Amed) Hazro, Silvan, Kulp Bölgesi Güleç Köyü Orman Yangınları
3. Dersim Aliboğazı Amutka Karakolu Civarındaki Orman Yangınları
4. Amed Lice Orman Yangınları
5. Dersim Karakoçan Okçular Köyü Yaylası Şewle ve Sınce ile Cobur, Kızılca, Golan Orman Yangınları
6. Yayladere İlçesi Güneşlik Köyü ve Güneşlik -Zeynelli – Bilekkaya Civarındaki Orman Yangınları

politeknik.org.tr


Spread the love