ÇMO İstanbul Şubesi: Diren Validebağ

İstanbul`un ormanlarını, korularını, parklarını yaşam alanı olarak değil de rant alanı olarak görenler; şimdi de aç gözlerini Validebağ Korusu‘na diktiler.

Ranta karşı yaşamı savunanlar, dayanışmalar, mahalle halkı günlerdir bu hukuksuzluğa direnmekte; zabıta ve polislerin şiddetine, yaşanan gözaltılara rağmen koru için mücadele etmektedirler.

Sürecin başında İstanbul 7. İdare Mahkemesi`nin aldığı yürütmeyi durdurma kararına ve bölge halkının tepkisine rağmen 1. Derece Doğal Sit alanı olan koruya inşaat yapımında ısrarcı olan Üsküdar Belediyesi, bölge halkının kararlı mücadelesi sonucunda yürütmeyi durdurma kararını uygulayacağını ve inşaatı durduracağını açıkladı.

Yetkisini bilimden, doğadan, halktan almayan hiçbir proje meşru değildir. Bir inşaat şantiyesine çevrilmiş olan İstanbul kenti için tüm yeşil alanlar hayatidir ve hiçbiri pazarlık konusu değildir.

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak her zaman ‘yaşamdan‘ yana taraf olacağımızı, bu hukuksuzluğun da karşısında yer aldığımızı belirtiyor; Üsküdar Belediyesi yetkililerini mahkeme kararına uymaya, bölge halkının isteklerine kulak vermeye davet ediyoruz.

Bölgedeki iş makineleri korudan çekilene, polis ablukası dağıtılana kadar Validebağ Direnişçilerinin yanında yer alacağımızı, halkın talepleri karşılana kadar korudan ayrılmayacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.

#KoruyuKoru #DirenValidebağ

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu