Çevre Mühendisleri Odası: “Felaketin Eşiğindeyiz!”
Spread the love

Macaristan‘ın Ajka şehrinde iki gün önce bir alüminyum fabrikasında yaşanan kaza sonucunda ortaya çıkan felaket tedirginlik vericidir.

 

Şu ana kadar bölgeden alınan bilgiler ve Macar Yetkililerle yaptığımız görüşmelere göre 50 km çapta bir alana yayılan boksit çamuru 4 kişinin ölümüne sebep olmuştur. Şu anda tedavi gören 127 kişinin hayati tehlikesi devam etmektedir. Altı köy ve bir kenti yaşanılamaz hale getiren bu çevre felaketi Karadeniz‘e kıyısı olan ülkemiz için de tedirginlik verici durumdadır. Karadeniz‘de yapılan balıkçılık faaliyetlerini etkileyecek bu felaket ile ilgili Çevre ve Orman Bakanlığı‘nın bir an evvel hali hazırdaki kirliliği ölçmesi ve daha sonra da kıyas ölçümleri için izleme çalışmalarına devam etmesi gerekmektedir. Tarım Bakanlığı‘nın balıkçılık faaliyetleri ile ilgili derhal bir eylem planı hazırlaması ve kirliliğin Tuna Nehri aracılığı ile Karadeniz‘e ulaşması durumunda gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Ayrıca Tarım Bakanlığı‘nın ülkemize felaketten etkilenen altı ülkeden tarım ürünü ithalatının ivedilikle durdurulması gerekmektedir.

Çevre ve Orman Bakanlığı bu felaketten etkilenen diğer altı ülke ile iletişime geçmeli ve ortak eylem planı üzerinde çalışılmalıdır. Etkisi yıllarca sürecek olan bu kirlilik bölgede yaşayan halkı etkileyecek boyutlara ulaşmadan gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu


Spread the love