Çiftay İnşaat mesleğinin gereğini yapan iş güvenliği uzmanını ücretsiz izne çıkardı

Çiftay İnşaat, maden sahasında heyelan tehlikesinin engellenmesi için önlem alınmasını talep eden, dinlenme sürelerinin kısaltılmasına, işçilerin yemeklerinde kısıtlamaya gidilmesine itiraz eden jeoloji mühendisi iş güvenliği uzmanı Aytekin Taşdemir’i ücretsiz izne çıkardı.

Çalışma hayatında iş cinayetleri her yıl daha da artarken, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri konusunda patronların iş güvenliği uzmanlarına, mühendislere baskıları devam ediyor. Çiftay İnşaat, Sivas’ta bulunan maden ocağındaki heyelan tehlikesini 26 Mart’ta şirkete bildiren, önlem talep eden ve önlem alınmadığı için yasal prosedür gereği durumu Bakanlığa bildiren jeoloji mühendisi iş güvenliği uzmanı Aytekin Taşdemir’i ücretsiz izne çıkardı.

Yaşadıklarını sosyal medyada paylaşan Taşdemir, çalıştığı ocakta heyelana karşı alınması gereken önlemlerin alınmadığını, bununla birlikte 1 Nisan’da vardiya sayısının arttırıldığını, işçilerin dinlenme aralarının kısaltıldığını ve sağlıklı beslenme koşullarının ortadan kaldırıldığını, bu durumlara yaptığı itirazlar sonrası ücretsiz izne çıkarıldığını açıkladı.

Taşdemir açıklamasında şöyle dedi:

”26.03.2021 tarihinde sorumlu olduğum açık ocakta heyelan tehlikesi ortaya çıkmıştır. Durum tarafımdan proje yönetimine ve firma merkezi bilgide tutularak mail atılmış akabinde tespit öneri defterine yazılmıştır. Tespit öneri defteri de yönetim ile paylaşılmıştır. Ardından makul sure beklenmiş ve sahada önlem alma noktasında yapılan bir şey görülmeyince durum bakanlığa bildirilmiş ve daimi nezaretçi bilgilendirilmiştir. Daimi nezaretçi de kendi defterini güncellemiştir. Durum işverene bildirilmiş izlenmeye başlanmıştır.

Proje yönetimi 1 Nisan 2021 tarihi itibari ile açık ocaklarda 2 olan vardiya sayısını 3 e çıkarmıştır. Vardiya sayısı artınca ara dinlenme süresi yarım saate düşmüştür. Bu yarım saatin efektif kullanılabilmesi için de maden ocağında öğlen yemek uygulaması kaldırılmış yerine daha hızlı ve ayaküstü alınacak çorba ve yemek ücreti verme uygulamasına geçilmiştir. Bu durum çalışma şeklinde esaslı bir değişiklik olduğu için çalışanların ve bizlerin onayının alınması gerektiği tarafımdan bildirilmiştir. Bu durumun sözlü olarak alınmış bir karar olduğu yazılı olmayacağı, isteyen dilekçe yazarsa cevabı verilir denmiştir. Tarafımdan dilekçe ile yönetime sunulmuş ve kabul görmemiştir.”

İşyeri hekimine sorumluluk hatırlatması

Taşdemir, sahada işçi sağlığı ve iş güvenliği işleyişinin sağlıklı olması adına işyeri hekimine de hatırlatmalar yaptığını, hatırlatmalarını yazılı olarak ilettiğini vurguladı. Taşdemir, sahadaki kısıtlamalar sonrası işçilerin yetersiz ve dengesiz beslenme durumlarında sağlık sorunlarının baş göstermesi ihtimali, bu nedenle oluşabilecek kaza ve kaza senaryolarının belirlenmesi, işyeri ortam gözetimlerinin yapılması, işverene tespit, önerilerde bulunulması konusunda işyeri hekimini göreve davet etti.

‘Mesleki sorumluluklarımdan vazgeçmiyorum’

Firmanın çalışanlara dönük hak ihlallerine ve güvenli çalışma ortamı oluşturma sorumluluğunu reddetmesine karşı mesleki sorumluluğunu yerine getirdiğini belirten Taşdemir, önce mobbinge uğradığını, 5 Nisan 2021 tarihinde de salgın döneminde işten çıkarılma yapılamadığı için ücretsiz izne çıkarılarak cezalandırıldığını vurguladı.

Önlem talep ettiği sahada onlarca çalışanın heyelan nedeniyle yaşamını yitirebileceğini, bu nedenle sahada çalışan herkesin sağlığı için mesleğinin ve görevinin gereğini yerine getirmekte tereddüt etmediğini belirten Taşdemir, Çiftay İnşaat tarafından sahadan uzaklaştırılmış oldu.

politeknik.org.tr