Çevre Mühendisleri: Nükleer santral her açıdan ölüm ve yıkım demek

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, ÇED raporu onaylanan Mersin Akkuyu’daki Nükleer Santral projesine karşı teknik rapor hazırladı. Çevre mühendisleri, projenin geri dönüşü olmayan doğa, çevre ve canlı kıyımına sebep olacağını söyledi.

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İstanbul Şubesi, Mayıs 2010‘da Rusya ile yapılan antlaşmaya dayanarak inşa edilmesi düşünülen her biri 1.200 MWe kurulu gücünde dört adet AES-2006 ünitesi içeren toplam 4.800 MWe kapasiteli olacak Akkuyu Nükleer Güç Santral projesi hakkında teknik rapor hazırladı. Çevre mühendisleri, enerji ihtiyacı gerekçe gösterilerek hayata geçirilmeye çalışılan santralin bölgedeki canlı yaşamını her açıdan tehdit edeceğini ve sonuçları itibari ile geri dönüşü olmayan çevre felaketleri yaratacağını söyledi.

ÇMO İstanbul Şubesi Raporunda, radyoaktif maddelerin havayı ve yeraltı su varlıklarını binlerce yıl kirletecek potansiyele sahip olduğunu belirtti. Raporda ayrıca, deşarj ve soğutma işlemlerinin yaratacağı ısı değişikliği ve radyoaktif kirliliğin sonucunda, Akdeniz’de yaşayan Fok, caretta caretta ve diğer deniz canlılarının yaşamının son bulacağı ifade edildi. ÇMO İstanbul Şubesi, Nükleer santral projesinin ÇED Raporu’na onay verilmesinin de bilim dışı olduğunu belirtti.

ÇMO İstanbul Şubesi Akkuyu Nükleer Santral Projesi Teknik Raporu için tıklayınız.

politeknik.org.tr