Çevre mühendisleri: ‘Çevre görevlisi değil, çevre mühendisiyiz’
Spread the love

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, çevre mühendislerini güvencesizleştiren, mesleki ünvanını elinde alan “çevre görevlisi” düzenlemesine karşı imza kampanyası başlattı.

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, 2009 yılından bu yana çeşitli biçimlerle uygulanan ve çevre mühendislerinin mesleğini yapabilmesi adına 3 günlük eğitimle “çevre görevlisi” olarak sertifikalandırılmasını zorunlu hale getiren kanuni düzenlemeye karşı imza kampanyası başlattı. Çevre mühendisleri, çalışma yaşamında güvencesizlik anlamına gelen ve TÜÇEV adlı kurum tarafından yüksek ücretler-sınırlı kontenjanla piyasalaştırılmış bir eğitim sürecini mecbur kılan kanunun ilgili maddesinin kaldırılmasını talep ediyor.

İmza kampanyasına katılmak için tıklayınız

Çevre Mühendisleri Odası’nın kampanya metni şöyle:

Bizler, dört yıllık üniversite eğitimini başarı ile tamamlayarak hak kazandığımız Mühendis ünvanına sahip çıkıyoruz ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bizlere yapıştırılmaya çalışılan Çevre Görevlisi ünvanının kaldırılmasını talep ediyoruz.

2009 yılından beri çeşitli versiyonları ile uygulanmakta olan Çevre Görevlisi sertifikasyonu çevre mühendislerinin mesleğini yapabilmesinin ön şartı olarak 3 günlük eğitim zorunluluğu getirmesinin yanında, çevre mühendisliği meslek alanı içerisinde farklı disiplinlere de yetki vermesi açısından yarattığı meslek hakkı gaspının yanında ciddi çevresel riskler de oluşturmaktadır.

Çevre mühendisi yaşamın sürdürülebilirliğini esas alarak; hava, su, toprak gibi doğal varlıkların korunması, doğanın kirlenmesine neden olan etkenlerin kaynaklarında kontrolü ve giderilmesinin sağlanması konusunda çözüm üreten kişidir. Bunun için 4 yıllık eğitim gereklidir, Bakanlığın 3 ve 6 gün olarak düzenlediği eğitimlerin bu mesleki bilgi ve teknik altyapıyı sağlaması mümkün değildir.

Talebimiz, başta Çevre Kanunu olmak üzere tüm ilgili yönetmeliklerde bahsi geçen “Çevre Görevlisi” tanımının Çevre Mühendisi olarak değiştirilmesidir

ÇEVRE GÖREVLİSİ DEĞİL ÇEVRE MÜHENDİSİYİZ
TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ

politeknik.org.tr


Spread the love