Çevre mühendisi Gaye Tunca ve Zekiye Sungur yaşamını yitirdi

Tekirdağ Çorlu’da çevre mühendisi Gaye Tunca ve Zekiye Sungur işyeri aracıyla seyir halindeyken geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybetti. Mesai arkadaşları çevre mühendisleri Emrah Güneş ise yaralandı.

Doğa Çevre OSGB şirketinde çalışan çevre mühendisi Gaye Tunca (31), Emrah Güneş ve Zekiye Sungur, iş seyahati esnasında Tekirdağ Çorlu’da bugün (21 Ağustos) trafik kazası geçirdi. Bariyere çarpan otomobildeki 3 mesai arkadaşı mühendisten Gaye Tunca, Zekiye Sungur yaşamını yitirdi, sürücü Emrah Güneş ise yaralandı.

Şirketin sorumlulukları araştırılmalı

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) 2019 iş cinayeti raporuna göre en az 1736 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Yaşam kayıplarından 392’si trafik-servis kazası sonucu meydana geldi.

Çevre mühendisi Tunca ve Sungur’un hayatını kaybettiği şirket aracında meydana gelen kaza sonrası işverenin sorumluluklarının incelenmesi gerekiyor. Mühendislerin çalışma şartları, sürüş güvenliği, araçla ilgili gereklilikler ve benzeri trafik güvenliğini etkileyebilecek koşulların netleştirilmesi işçi sağlığı ve iş güvenliğini çalışma yaşamının her noktasında yok sayan patronların sorumluluklarını ortaya çıkarması açısından da önemli.

politeknik.org.tr