Cevizli Tekel Dayanışması: ‘Tekel halkındır, halkın kalacak’
Spread the love

İstanbul Şehir Üniversitesi’ne tahsis edilen tescilli fabrika yapılarının yer aldığı Cevizli Tekel arazisinde başlayan yıkım, Cevizli Tekel Dayanışması tarafından protesto edildi. Dayanışma üyeleri alanın halka açılıp park olarak düzenlenmesini talep ediyor

İstanbul Şehir Üniversitesi’ne tahsis edilen tescilli fabrika yapılarının yer aldığı Cevizli Tekel arazisinde başlayan yıkım, Cevizli Tekel Dayanışması tarafından protesto edildi. Dün (17 Aralık) Kartal Belediyesi önünde yapılan protestoda Dayanışma üyeleri, 5 No’lu Koruma Kurulu’nun yıkım kararlarının ve belediyenin verdiği yıkım ruhsatının iptal edilmesi gerektiğini belirtti, alanın halka açılıp park olarak düzenlenmesini talep etti.

Cevizli Tekel Dayanışması adına basın açıklamasını okuyan Mimarlar Odası Temsilcisi Esin Köymen, mülkiyeti hazineye ait alanının büyük bir kısmının tek katılımlı ve adrese teslim bir ihaleyle başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucu üyesi olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na ait İstanbul Şehir Üniversitesi’ne neredeyse bedelsiz olarak 49 yıllığına tahsis edildiğini belirtti.

“Bilim yuvası” bölgenin tek yeşil alanından vazgeçsin
2009 yılından beri alanının, halkın kullanımına açık park alanı olarak düzenlenmesi için mücadele ettiklerin hatırlatan Köymen, alan içinde endüstriyel miras olarak tescillenmiş olan ve mevcut halleriyle korunmasını talep ettikleri yapıların yıkım ruhsatlarını Koruma Kurulu kararı doğrultusunda belediyenin onayladığını, birkaç gün önce de yıkıma başlandığını aktardı. Köymen, “Kartal Belediyesi yetkililerinin anayasal ve kamusal sorumluluklarını göz ardı ederek verdikleri yıkım ruhsatları iptal edilerek alan içindeki yıkım derhal durdurulmalı, 5 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından verilen yıkım kararları iptal edilmelidir” dedi.

Açıklamada “bilim yuvası olma” iddiasındaki İstanbul Şehir Üniversitesi’nin, bölgede tek kalmış yeşil alanda kampüs yapma ısrarından vazgeçmesi gerektiği de ifade edildi. Alan içinde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarının devam ettirilmesi ve afet anında bölge halkının toplanma alanı olarak düzenlenmesi talepleri de dile getirildi. Dayanışma üyeleri, açıklama sonrası “Tekel halkındır, halkın kalacak”, “AKP halka hesap verecek” sloganları ile Kartal Meydanı’na yürüdü.

cevizli_tkl

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love