Cerrattepe’de halk kazandı: Cengiz İnşaat bölgeyi terk etti

Cerattepe’de maden ocağı için gelen iş makinelerini bölgeye sokmayan Artvinliler kazandı, Cengiz İnşaat’a ait iş makineleri geldiği gibi jandarma eşliğinde bölgeden ayrıldı

Artvin Cerattepe’de Cengiz İnşaat’ın kurmak istediği madene karşı 25 Haziran’da nöbete başlayan, jandarma korumasında bölgeye gelmeye çalışan şirketin iş makinelerine geçit vermeyen bölge halkı eylemlerini kazanımla sonuçlandırdı. Gün boyunca süren gerilimin ardından maden şirketinin son aracı da gece yarısında jandarma eşliğinde bölgeyi terk etti.

Artvinliler ise şirketin yeniden gelebilme olasılığına karşı yaktıkları ateşler ile nöbetlerini sürdürme kararı aldı.

Ne olmuştu?
Rize İdare Mahkemesi, 5 Ocak 2015’te, Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde 38 hektar alandaki Bakır ve Açık Ocak Altın İşletme Projesi için hazırlanan “ÇED olumlu” raporunu iptal etmişti. Ancak ardından ilgili şirket tarafından hazırlanan yeni ÇED raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca kabul edilmesi Artvinlileri yeniden harekete geçirmişti.

Yüksek, yağışlı, sisli bir yer olan Cerattepe’de kalabilmek için halk 21 Haziran günü el birliğiyle bir kulübe yapmıştı. Bu kulübede halk Cerattepe’yi nöbet beklemeye başlamıştı.

avrtvn1

Cerrattepe’de devam eden nöbet

Kaynak: Sendika.Org, Politeknik