Cerattepe Davası’nda karar duruşması 19 Eylül’de

Artvin Cerattepe’de Cengiz Holding maden talanı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davanın karar duruşması 19 Eylül’de Rize Adliyesi’nde görülecek. Yaşam savunucuları davaya çağrı yapıyor.

Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’ndeki maden talanına karşı mücadele sürüyor. Bölge halkının ve yaşam savunucularının itirazlarına, karşı duruşlarına rağmen Cengiz Holding tarafından sürdürülmek istenen maden arama faaliyetleri için verilen olumlu ÇED Raporu’na karşı açılan davanın karar duruşması 19 Eylül’de Rize Adliyesi’nde görülecek. Yeşil Artvin Derneği öncülüğündeki 751 kişi ve 61 avukat, 8 Temmuz 2015’te Rize İdare Mahkemesi’nde, ‘ÇED olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davanın karar duruşması için yaşam savunucuları çağrı yapıyor: “Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez!”

Ne olmuştu?
Artvin’in Cerattepe bölgesinde bakır madenine karşı 21 Haziran 2015’te nöbet başlatılmış, Artvin halkı tüm zorlu koşullara rağmen nöbeti aylarca sürdürmüştü. 16 Şubat 2016’da AKP iktidarı tüm güvenlik güçlerini Cengiz Holding’in hizmetine sunmuş, polis ve jandarma gaz bombası, plastik mermi ile nöbet tutan halka saldırmıştı. Saldırı sonrasında Artvin kent merkezinde on binlerce kişi günlerce meydanlara çıkmıştı..

26 yıllık bir mücadele
Artvin halkının Cerattepe’de 26 yıldır mücadele ettiği maden talanı bugün AKP’nin havuz şirketi Cengiz Holding ile sürdürülüyor. 1990’lar boyunca Cominco Madencilik’e, 2000’li yılların ilk yarısında da Kanadalı INMET Mining’e karşı verdiği mücadele şimdi de Cengiz Holding’e karşı devam ediyor. 2008 yılında Danıştay’ın Kanadalı şirketin ruhsatını iptal etmesinin ardından AKP iktidarının 2010 yılında çıkardığı yeni maden yasasıyla bölge yeniden madencilik faaliyetine açıldı. 2012’de adrese teslim ihale ile ruhsat alan Artvinli Özaltın Madencilik, rödovans sözleşmesi ile lisansını Cengiz Holding’e ait Eti Bakır’a devretmişti.

c_1 c_2

politeknik.org.tr