Cerattepe Davası: Yaşam savunucuları reddi hakim talep etti, salonu terketti

Cerattepe Davası’nda karar duruşması bugün görülüyor. Dava için diğer illerden Rize’ye gelmek isteyen yaşam savunucularının yolu kesildi, bazı araçların geçişine polis engel oldu. Davaya katılan yaşam savunucuları ve avukatlar da mahkemenin tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulunarak duruşma salonunu terk etti.

Artvin Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’ndeki maden talanına karşı mücadele sürüyor. Bölge halkının ve yaşam savunucularının itirazlarına, karşı duruşlarına rağmen Cengiz Holding tarafından sürdürülmek istenen maden arama faaliyetleri için verilen olumlu ÇED Raporu’na karşı açılan davanın karar duruşması bugün (19 Eylül) Rize Adliyesi’nde görülüyor. Duruşmada Cerattepe mücadelesini, maden arama faaliyetlerinin yaratacağı yıkımı ve Artvin halkının taleplerini avukat Bedrettin Kalın sundu. Sunumlar sonrasında davanın öğleden sonraki oturumunda söz alan Kalın mahkemeye ve adalete erişim hakkı engellendiğini ve mahkemenin tarafsızlığını kaybettiğini söyledi, reddi hakim talebinde bulunduklarını belirtti. Yaşam savuncuları ve avukatlar bu gerekçeyle duruşma salonunu terk etti. Adliye önünde yapılan açıklamada konuşan Av. Bedrettin Kalın “Mahkemeye erişim adalete erişim hakkımız engellendiği için burada adalet aramamız anlamsızdır” dedi.
cstlgdqwiaa65fs

AKP dört koldan davaya saldırıyor
Kalın mahkemede yaptığı sunumda, mahkeme koşullarının olağanüstülüğüne, davayı takip eden yaşam savunucularının tehdit edilerek hedef gösterilmesine, eylem yasaklarına ve Valilik tarafından terörize edilmeye çalışılan dava sürecine tepki gösterdi. Davaya müdahil olanların polis tarafından il girişinde alıkonulduğunu belirten Kalın davanın ertelenmesi gerektiğini söyledi.
c_1

Mahkeme tarafsız değil
Av. Bedrettin Kalın, ÇED Raporunu savunan Cengiz Holding şirketinin avukatlarına raporların nasıl hazırlandığını hatırlatarak “Bakanlıklardan olumlu rapor alıyoruz dediği raporlara imza atmayan müdürleri sürdüler. Artvin’e polis yığınağı yaptılar. Mahkeme heyetinin alacağı kararı biliyorlar. Artvin’e iki gündür polis yığınağının amacı ne?” şeklinde konuştu. Kalın Cerattepe davasında iptal kararı verenlerin görevden alındığını belirterek adil yargılama koşullarının bulunmadığını vurguladı.

Davaya sahip çıkanlar yasak dinlemedi
Duruşma öncesinde Rize Valiliği’nin eylem yasağı koymasının ardından dava için diğer illerden Rize’ye gelmek isteyen yaşam savunucuları yol güzergahı üstende engellendi. Davaya müdahil olmayan kişilerin Rize’ye girişine engel olacağı ilan edilse de yaşam savunucuları ısrarla Rize yoluna çıktı. Yaşam savunucuları, Cengiz Holding’in maden arama faaliyetleri için seferber edilen Artvin’in yaşam alanlarına sahip çıkmayı sürdürüyor. Dava için Rize’ye gelenler Adliye önünde bekledi.

crt_1
mans_cr_1
cerattepe-dava_19-9-16cerattepe_19eyl_2-1024x614

Kaynak: Politeknik, Sendika.Org