Çekerek’teki HES isyanına jandarma saldırısı
Spread the love

Tokat’ta Çekerek ırmağı üzerine kurulmak istenen 3 HES projesinin iptalini isteyen 2 bin kişi şantiyeye yürüdü. Yürüyüşe jandarma saldırdı

Tokat’ın Zile İlçesi’nde toplanan yaklaşık 2 bin kişi ilçede yapılması planlanan 3 hidro elektrik santraline (HES) karşı yürüyüş yaptı. Yaklaşık 10 kilometre Zile-Çekerek yolunda yürüyüş yapan köylülere jandarma zaman zaman biber gazı ile saldırdı.

Zile’den geçen Çekerek Irmağı üzerine yapılması planlanan HES’i protesto eden köylülere destek için çeşitli yerlerden gelen kişiler Yapalak Köyü girişinde toplandı. İstanbul’dan otobüslerle gelen dernekler eyleme katıldı. CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün ve İstanbul Milletvekili Melda Onur da köylülere destek verdi.

“Bu vadide satılık su yok” yazılı pankart taşıyan eylemciler “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganı attı. Burada yapılan konuşmaların ardından eyleme katılanlar, firmanın yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan şantiyesine bir yürüyüş düzenlendi. Zile-Çekerek yolunda çok sayıda jandarma ve polisin barikat kurmasının ardından eylemciler tarlaların içerisine yürüdü.

Jandarma ve polis saldırdı
Tarlada yürüyen yaklaşık 2 bin kişi daha sonra karayoluna çıktı. Burada bir süre yürüyen kitlenin önü jandarma tarafından kesildi. Ancak vatandaşlar yeniden tarlalara inerek yürüyüşe devam etti. Yaklaşık 1 kilometre sonra jandarma yeniden yolu kesti. Buna karşın etkinliğe katılanlar yürümeye devam etti.
Jandarma ekipleri şantiyeye 500 metre kala yeniden grubun önünü kesti. Jandarma bu kez yine tarlalara kaçışanlara biber gazı ile müdahale etti. Kaçışanlar tüm engelleme çabasına rağmen yürüyüşü sürdürdü. Burada jandarma ekipleri şantiye önüne barikat kurarak grubun şantiyeye yaklaşmasına izin vermedi. Protestoya katılanlar firmaya ait araçların gitmesi için slogan attı.

‘Zile bu HES’i istemiyor’
Eylemciler barikatın önünde bekleyişlerini sürdürürken köy muhtarları ile firma yetkilileri görüştü. Yapılan görüşme sonrası köy muhtarları bölgede toplananlara “Proje bekletilmeye alındı” dedi. Bunu alkışlarla karşılayan gruptakiler bölgeden gitmeyeceklerini belirtti. Eyleme katılan CHP Milletvekili Orhan Düzgün ise, köylülerin toprağına sahip çıktığını bildirerek, “Bu insanların doğal hakkı. Zile halkı bu HES’i istemiyor ve bunu yaptırmayacak” dedi. Jandarma vatandaşın bölgeden dağılmasını isterken, grubun bekleyişi sürüyor.

tokat_6 tokat_1tokat_5 tokat_4 tokat_3 tokat_2

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love