Çatalağzı’ndaki Termik Santrale Yürütmeyi Durdurma
Spread the love

Yaşanabilir Zonguldak Platformu’nun Çatalağzı Beldesi’nde yapılmak istenen ZETES-3 adlı termik santraline açtığı davada yargı, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Zonguldak’ın Çatalağzı Beldesi’nde yapılmak istenen üçüncü termik santral ZETES-3 için Yaşanabilir Zonguldak Platformu tarafından açılan davada Zonguldak İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulmasına hükmetti. Mahkeme, santrallerden çıkan asit yağmurlarının Zonguldak ve çevresindeki insanların yaşamını olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Kararı değerlendiren Çatalağzı Çevre Koruma Derneği, anayasada teminat altına alınmasına karşın gözetilmeyen yaşam hakkı, sağlık hakkı ve çevre hakkı için mücadele etmeyi sürdüreceklerini söyledikleri açıklamasında insan yaşamına risk oluşturan faaliyetlerin her ne pahasına olursa olsun anlayışıyla hayata geçirilmesine tepki gösterdi.

500 bin kişinin sağlığını olumsuz etkileyecek termik santrallerin, zaten dünyanın en kirli bölgelerinden birisi olan Zonguldak’ta hayata geçirildiğine dikkat çeken dernek, “Yaşamlarımız için, çocuklarımız için, yaşadığımız çevre için şimdi bu gün mücadele etme günüdür” dedi.

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love