Bursa’da Ücretli İşsiz MMŞP Kurultayı Hazırlıkları Hızlanıyor

Geçtiğimiz hafta Bursa’da ÜŞMMŞP Kurultayı’nın yerel çalışmalarını yürüten Bursa yürütmesi tüm şubelerin çağrıldığı bir toplantı gerçekleştirdi. EMO, MMO, KMO, JMO, İMO ve ZMO Bursa şubelerinden 23 üyenin ve Kurultay düzenleme kurulundan 3 temsilcinin katıldığı toplantıda kurultay için Bursa yürütme kurulunun belirlediği üç çalışma grubuna dair bilgi verildi ve katılımcılar belirlendi.

Bursa yürütme kurulu adın konuşan EMO Bursa Şubesi temsilcisi Neriman Usta; Bursa’da oluşturulan düzenleme kurulu ve yürütme kurulu hakkında bilgiler verdi. KESK ve DİSK’in temsilcilerinin yer aldığı düzenleme kurulu ayrıca Uludağ Üniversitesi’nden akademisyenlerin katılımını da içeriyor.

Bu bilgilerden sonra MMO Bursa Şubesi temsilcisi Ceren Yay çalışma grupları hakkında açıklamalarda bulundu. Ücretli ve işsiz mühendis, mimar ve şehir plancılarının “çalışma yaşamı”, “örgütlenmesi” ve “ekonomik kriz, işsizlik ve güvencesizlik” adı altında üç çalışma grubuna toplam 16 kişi katılımcı olarak belirlendi.

Katılımcılar tek tek kurultaya dair ne beklediklerini ve nasıl çalışmalar yapılması gerektiğini ifade eden konuşmalar yaptılar. Özellikle iş yeri temsilcilikleri ile iş yerlerinde yapılacak toplantıların önemini birden çok katılımcı vurguladı.

Toplantıda yer alan kurultay düzenleme kurulu üyeleri genel bilgilendirme yaptı. Katılımcıların, kurultayın ve yerel kurultayların biçimi ve karar alma sürecine dair yönelttikleri sorulara düzenleme kurulu üyelerinin farklı cevap vermeleri sonucu kafa karışıklığı oluştu. Kurultayın katılımcılarının ve yerel kurultaylarda karar önerilerinin oluşturulmasına yönelik alınan düzenleme kurulu kararlarını toplantıya katılan kurultay temsilcileri farklı şekillerde yorumladı.

Yaz döneminde çalışmaların ağırlık kazanacağı Bursa’da yerel kurultay tarihi 4 Ekim 2009 olarak duyuruldu.

politeknik.org.tr