Bursa’da hava kirliliği kritik sınırı aştı, emek ve meslek örgütleri uyardı
Spread the love

Bursa’da akademisyenler, emek ve meslek örgütleri yöneticileri, kentte tehlike sınırının üstüne çıkan hava kalitesi hakkında basın açıklaması düzenledi.

Bursa’da akademisyenler, emek ve meslek örgütleri temsilcileri bugün (26 Aralık) Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Yerleşkesi’nde kentte yaşanan hava kirliliği hakkında bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu  Sekreteri Remzi Çınar, Bursa Barosu Aslı Evke Yetkin, Bursa Tabip Odası Genel Sekreteri Ercan Ertürk, Bursa Eczacı Odası Başkanı Kubilay Aydın ve kurumların ortak emeğiyle hazırlanan Bursa Hava Kirliliği Raporu’nu sunmak üzere Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala katıldı. Kentteki hava kalitesinin, taşıdığı partiküler maddeler açısından sınır değerleri aştığını ifade eden emek ve meslek örgütleri, mevcut verilerin insan sağlığı açısından büyük risk yarattığını açıkladı.

bursa-hava

Partiküler madde seviyesi maksimum tehlike sınırının üstünde

Kamuoyuna sunulan hava kirliliği raporu Bursa’da hava kalitesi parametrelerinden biri olan partiküler madde (PM10) seviyesinin sınır değerlerin çok üstünde olduğunu ortaya koydu. Kentte yaşanan hava kirliliği insan sağlığını tehdit ederken, sınır değeri 521 µg/m³ olan PM10’un özellikle akşam saatlerinde 897 µg/m³’e ulaştığı belirlendi. Raporu sunan Prof. Dr. Kayıhan Pala; Bursa’nın, ülkenin en kötü hava kalitesine sahip kentlerinden biri haline geldiğini, önlem alınmazsa mevcut değerlerin solunum yolu hastalıklarından, kanser vakalarına kadar birçok yok edici hastalığa yol açacağını açıkladı.

“Bursa’ya bir de termik santral yapmak istiyorlar”

Emek ve meslek örgütleri, basına yaptıkları açıklamada; Bursa Valiliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kentte yaşanan hava kirliliği sorunlarıyla ilgili hiçbir önlem alınmadığını, üzerine bir de DOSAB’a termik santral yapılmak isteğini vurguladı. AKP’nin yağma ve talan politikalarının yaşamı topyekün tehdit ettiğini belirten emek ve meslek örgütleri temsilcileri, havayı, suyu, doğayı yok sayan termik santrale, kent suçu projelere karşı mücadelelerini sürdüreceklerini açıkladı.

Emek ve meslek örgütlerinin ortak hazırladığı Bursa Hava Kirliliği Raporu için tıklayınız

bursa_hava_2bursa-havaabursaaa_dosab

politeknik.org.tr


Spread the love