Bursa’da DOSAB’daki termik santral projesine ikinci kez durdurma
DOSAB Termik Santrali
Spread the love

Bursa’da, halkın tepkilerine rağmen Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSAB) kurulmak istenen termik santral hakkında verilen yürütmeyi durdurma kararına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı itiraz reddedildi. Bursa halkı yaşam düşmanı projeye karşı verdiği mücadeleyi kazandı.

Bursa’da kentin içinde yer alan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne 32 dönüm alan üzerine yapılmak istenen termik santraline karşı mücadele devam ediyor. Bursa’nın kent merkezinde günde 1500 ton kömür yakarak havasını, suyunu, tarım alanlarını yok edecek olan projeye karşı kurulan ‘DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu’nun açtığı davada bilirkişi görüşü alınana kadar geçici yürütmeyi durdurma kararı veren Bursa 2’nci İdare Mahkemesi; karara yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı itirazı reddederek yürütmenin esastan dururulmasına karar verdi. Mahkeme, projenin çevresel etkileri ve kent içi telafisi imkansız sonuçları nedeniyle ÇED olumlu kararının yürütmesini durdurdu.

“Kent için telafisi güç ve imkansız zararlara yol açabileceği sonucuna varılmıştır”
Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan bir bilirkişi heyetinin hazırladığı raporu değerlendiren Bursa 2’nci İdare Mahkemesi, ÇED Raporu hakkında verdikleri durdurma kararının sonuç bölümünde, “ÇED raporunda tespit edilen eksiklikler ve hukuka aykırılıklar dikkate alındığında, söz konusu ÇED olumlu Kararı’nın uygulanması halinde, gerek tesisin yatırım maliyetleri, gerekse çevreye etkileri bakımından, tüm taraflar ve kent için telafisi güç ve imkansız zararlara yol açabileceği sonucuna varılmıştır. Açıklanan nedenlerle hukuka aykırı olan ve uygulanması halinde telafisi güç zarar doğrucağı sonucu varılan dava konusu ÇED olumlu kararının 2577 Sayılı Yasa’nın 27’nci maddesi uyarınca teminat aranmaksızın dava sonuna kadar yürütmesinin durdurulmasına oybirliği ile karar verildi” ifadesine yer verdi.

Bursa halkın mücadelesi kazandı
Kararı Politeknik’e değerlendiren TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Neriman Usta Bursa halkının projeye karşı verdiği örnek mücadelenin kazanım elde ettiğini belirtti. Usta “DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu olarak ‘ÇED olumlu’ raporuna itiraz ederken bilimsel verilerle rapor hazırlamıştık. Mahkemenin talebiyle bilirkişilerin hazırladığı rapor da gerçeği bir kez daha ortaya çıkarmış oldu. Geçici yürütmeyi durdurma kararı esastan alınmış oldu. Önemli bir gelişme. Bursa halkı projeye başından itibaren karşı çıktı. DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu bu isyanın gerçek temsilcilerin gerçek örgütü oldu. Mahalle toplantıları, eylemler, etkinlikler örgütlendi. Karar Bursa halkının kazanımıdır” ifadelerini kullandı.

politeknik.org.tr


Spread the love