Bursa’da denetimi yapılmayan kazan patladı: 5 ölü, 16 yaralı
Spread the love

Bursa’da iplik boyama fabrikasında bakımı-denetimi yapılmayan kazan patladı, 5 işçi hayatını kaybetti, 16 işçi de yaralandı.

Bursa Gürsu OSB’de bugün (8 Kasım) sabah saatlerinde bir iplik boyama fabrikasında meydana gelen kazada 5 işçi hayatını kaybetti, 16 işçi de yaralandı. Hayatını kaybeden 5 işçiden ikisinin sigortasız olarak çalıştırılan Suriye göçmeni olduğu tespit edildi. Çevrede bulunan 6 fabrika patlamadan etkilendi. Yaşamını yitiren işçilerden birinin de yan fabrikada çalışan bir işçi olduğu belirlendi.

Patlama sonrası TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu heyeti ile olay yerine giderek incelemelerde bulunan Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi YK Başkanı Ali Uluşahin, kazanın göz göre göre geldiğini, işyerinde kazanla ilgili herhangi bir denetim yapılmadığını belirtti. Uluşahin, fabrikada sigortasız göçmen işçilerin çalıştırıldığını, yerleşim alanı içinde bulunan bu tip tehlikeli işletmelerin daha sık denetlenmesi gerektiğini belirtti.

Kazan bakımı yapılmamış
İplik boyama fabrikasında bulunan kazanının patlaması sonucu meydana gelen olay sonrası yapılan incelemelerde yönetmelik gereği en az yılda bir yapılması gereken kazan denetim ve testlerinin yapılmadığı tespit edildi.

Sigortasız göçmen işçiler çalıştırılıyor
Yapılan incelemeler sonrası fabrikada çalışan işçilerden sadece 4’ünün sigortalı çalıştığı, diğer birçok işçinin de sigortasız Suriyeli göçmen işçi olduğu ortaya çıktı.

Yönetmelikler erteleniyor, katliamlar artıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sorumluluğunda, 2013 yılında yayımlanan ve 2016 yılında yürürlüğe girmesi gereken ‘Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi Hakkında Yönetmelik’ AKP tarafından önce 2017’ye daha sonra da 2019 yılına ertelenerek boya vb. tehlikeli kimyasallarla çalışan işletmelerin yeterli önlemleri alma zorunluluğunu da engellendi. Mevcut koşullar katliamlara davetiye çıkarıyor.

politeknik.org.tr


Spread the love