Bursa Su Hakkını Savundu
Spread the love

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin, BUSKİ’nin 2013 yılı bütçesine ambalajlı su yatırımını aldığını duyurması üzerine TMMOB Bursa İKK, Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB), Bursa Su Platformu ve Nilüfer Çayı Temiz Aksın Platformu bir açıklama gerçekleştirdi.

BAOB’da gerçekleştirilen açıklamada, büyükşehir belediyesinin suyu ticarileştirdiği belirtildi. Uludağ’dan gelip su şebekesinden geçerek çeşmelerden akan suyun bu uygulamayla cam ve plastik şişelerde piyasaya sürüleceği belirtilirken bu projeyle parası olmayanın sağlıklı suya ulaşamayacağı vurgulandı.

Açıklamada, Bursa’da çeşmeden akan suyun sağlıklı olduğu ve geri dönüşümlü ambalajla sunulan suyun mikrobiyolojik açıdan riskli olduğu belirtildi. Çeşmeden akan suyun sağlıksız olduğu endişesiyle halkın ev tipi arıtma cihazlarına yöneldiği belirtilirken bu cihazların da sağlık açısından riskli olduğu vurgulandı.

Yapılan açıklamada, sağlıklı içilebilir suyun çeşmeden akar hale getirilmesinin belediyenin ve devletin temel görevi olduğu belirtildi. Çok yakın bir geçmişte “Bursa’da su çeşmeden içilir” kampanyasıyla reklam panolarını kaplayan büyükşehir belediyesinin şimdi neden ambalajlı su tesisi kurmaya çalıştığı soruldu. Belediyelerin ticarethane olmadığı belirtilirken insanca yaşam için her aileye içilebilir kalitede 10 m3 su verilmesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, doğadaki tüm canlıların suya ihtiyacı olduğu, suyun ambalajlanmasıyla doğadaki diğer canlıların susuz kalacağı belirtildi. Suyun ticarileştirilmesine ve metalaştırılmasına izin verilmeyeceği ifade edildi.

 

politeknik.org.tr


Spread the love