Bursa halkından nükleer protestosu

Bursa Kent Savunması, Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımına ve santralin temel atma töreninde yaşam savunucularına yönelik saldırıları protesto etti.

Bursa Kent Savunması Mersin Akkuyu’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katıldığı törenle temeli atılan Nükleer Santral projesine ve projeye karşı çıkan Mersinlilere gerçekleştirilen polis-jandarma saldırısına karşı dün (14 Nisan) Heykel Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Bursa Kent Savunması adına açıklamayı okuyan Elif Güven yaşamı, havayı, suyu, toprağı, tüm canlıları, yıllar boyunca radyasyona mahkum etmiş olan Çernobil katliamının 29. yılında, Çernobil nükleer santralini kuran Rosatom şirketinin Akkuyu’ da da Nükleer santral kurduğunu, AKP’nin Türkiye’nin yaşam hakkıyla oynadığını belirtti. Güven “Nükleer santrali evdeki tüp gaza indirgeyen, “Bekarlık nükleerden daha risklidir” diyerek Sinop’a, Mersin’e ve İğneada’ya nükleer santral yapmak, Karadeniz’i ve Akdeniz’i nükleer atık çöplüğüne çevirmek isteyen iktidar; sözde enerji ve kalkınma yalanlarıyla doğayı ve yaşamı hiçe sayan projeler üretmeye devam ediyor..” ifadelerini kullandı.

Bursa’dan Akkuyu’ya yaşamı savunacağız
Akkuyu’da nükleer santralinin temel atma töreninde saldırıya uğrayan yaşam savunucularının yanında olduklarını belirten Güven, AKP’nin enerji politikalarıyla tüm ülkede doğayı, sağlığı ve yaşam alanlarını yok ettiğini bunu da baskı, şiddet ve dayatmalarla yapmaya çalıştığını söyledi. Güven “Tıpkı Bursa’da kentin ortasına Bursa halkının tüm itirazlarına rağmen DOSAB termik santralini yapma kararı aldıkları gibi, Akkuyu’da, Sinop’ da ve İğneada’da Kuzey Ormanlarının içinde Nükleer santral halka rağmen yapılmaya çalışılmaktadır. Bursa’da kentini, doğasını ve yaşamı savunmak için bir araya gelen Bursa Kent Savunması olarak bizler; ne Akkuyu’ da, ne Sinop’ da, ne de İğneada’ da Nükleer santral yapılmasına izin vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

bursa_n_2 bursa_n_1

politeknik.org.tr