Bursa halkı termik santralin ÇED’ine itiraz etti
Spread the love

Bursa halkı, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne (DOSAB) yapılmak istenen termik santralin Bakanlıkça onaylanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna karşı topladığı binlerce itiraz dilekçesini eylem yaparak teslim etti.

Bursalılar, DOSAB Kömürlü Termik Santralı Projesi ile ilgili olarak hazırlanan ve Çevre Şehircilik Bakanlığı ÇED İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından yeterli bulunarak ‘nihai’ kabul edilen ÇED Raporu’na itiraz etti. Bugün (10 Nisan) Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü önünde DOSAB Termik Santrali’ne Hayır Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi günlerdir Bursa’nın dört bir yanında topladığı binlerce ÇED itiraz dilekçesini Bakanlığa verilmek üzere İl Müdürlüğü’ne teslim etti. Eyleme emek ve meslek örgütleri temsilcileri de katıldı.

Kamu yararı değil ‘kar’ gözetiliyor
İtiraz dilekçelerini vermeden önce basın açıklaması yapan Bursalılar, doğaya, toprağa, havaya, canlılara, yaşama düşman termik projesine izin vermeyeceklerini açıkladı. Basın açıklamasını okuyan Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kayıhan Pala santralin kurulmasında kamu yararı olmadığını santralin yalnızca gözünü kar hırsı bürümüş bazı patronların karını arttıracağını söyledi. Pala “İtiraz ediyoruz, çünkü santral kurulursa sağlığımız olumsuz etkilenecek. Bilimsel kanıtlara göre, kömürlü termik santrallerin solunum sistemi ve kalp – damar sistemi hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa, hatta kansere ve erken ölümlere yol açtığını biliyoruz.”şeklinde konuştu.

‘Termik istemiyoruz, yaptırmayacağız’
Pala, Bursa halkının topladığı binlerce imza ile termik projesini istemediğini gösterdiğini belirtti. Pala  “Sürecin takipçisiyiz; bu cinayete karşı durmak için DOSAB’da Termik Santrala Hayır Platformu olarak, sonuna kadar bütün çabamızı göstermek kararlılığında olduğumuzu bir kez daha duyuruyoruz.” ifadelerini kullandı.

ced_i_5ced_i_4ced_i_1ced_i_2ced_i_6

ced_i_3

TMMOB YK üyesi Neriman Usta itiraz dilekçesini veriyor

politeknik.org.tr


Spread the love