Bursa halkı DOSAB Termik Santrali’nde belediyeye geri adım attırdı
Spread the love

Bursalılar verdikleri mücadeleyle, kentin havasını, suyunu, tarım alanlarını kirletecek DOSAB Termik Santrali projesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne geri adım attırdı. Belediye Meclisi, termik santrale ‘uygunsuz’ dedi. Sıra, projeyi durdurmaya geldi

Bursa’nın havasını ve suyunu kirletecek, tarım alanlarına zarar verecek DOSAB kömürlü termik santraline karşı yaşam alanlarını savunan ve mücadele veren Bursalılar kazanım elde etti. Üç yılı aşkın süredir termik tehlikesine dur diyen yaşam savunucularının mücadelesi Büyükşehir Belediyesi’ne geri adım attırdı. Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi 15 Şubat 2018 tarihli toplantısında Çevre ve Sağlık Komisyonu’nun, halk sağlığını olumsuz etkileyecek, su, hava ve toprak kirliliği yaratacak DOSAB kömürlü termik santralinin kurulması ve işletilmesinin uygun olmayacağı önerisini oy birliği ile kabul etti.

Havası en kirli 2’nci il olan Bursa’da yılda bir buçuk (1.5) milyon ton kömür yakarak hava kirliliğini 10 kat daha artıracak termik santral projesinin durdurulması için önemli bir kazanım elde edilmiş oldu.

DOSAB Termik Santrali mücadelesinde neler yaşandı?
Bursa şehir merkezinde yer alan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) Müdürlüğü 374 MWt (termik) ve 49,5 MWe (Elektrik) kapasiteli elektrik ve buhar üretecek kömürlü termik santral projesini yapmak istedi. Bursalılar oluşturdukları DOSAB Termik Santrale Hayır Platformu (DTSHP) yıllardır mücadele etti. Bilgilendirme toplantıları, mitingler, eylemler, basın yayın ve sosyal medya araçları ile mücadelesini sürdüren platform hukuk mücadelesi de verdi, vermeye de devam ediyor.

Zehire dur diyen halk sağlıkçıları görevden alındı
ÇED sürecinde Bursa Çevre İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi gibi ilgili tüm kamu kurumları kömürlü termik santrale onay verdi. Projeye onay vermeyen İl Halk Sağlığı Müdürleri görevden alındı. Göreve ‘atanan’ müdürün onay vermesi ‘sağlandı’.

ÇED raporunun iptali için açtığı ilk davayı kazanarak yürütmenin durdurulmasını sağlayan DOSAB Termik Santrale Hayır Platformu, DOSAB yönetiminin açtığı karşı davayı geçtiğimiz günlerde kaybetti. Temyiz aşamasında olan dava sürecinde Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı karar temyiz sürecine de olumlu etki edecek.

Sıra termik projesini durdurmakta
Konuyla ilgili konuşan Politeknik Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda DOSAB Termik Santraline Hayır Platformu üyelerinden Neriman Usta ‘Yıllardır mücadele veriyoruz, geleceğimiz ve yaşamımız için. Belediyenin kararı bir lütuf değil, mücadelemizin bir kazanımıdır. Sıra projeyi durdurmaya geldi. Dava süreci devam eden ve henüz iptal edilmeyen DOSAB Termik Santral Projesinin durdurulması sadece Bursa için değil, Organize Sanayi Bölgelerinin DOSAB Termik santralini örnekleyerek pek çok şehir merkezinde kurmak isteyecekleri kömürlü termik santral içinde önemli olacak. Bursa’nın zehirlenmesine izin vermeyeceğiz, termik yıkımını durduracağız’ ifadelerini kullandı.

politeknik.org.tr


Spread the love