Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe istifa etti: Madde madde 13 yıllık talan ortaklığı

Saray talimatıyla istifası istenen belediye başkanlarından olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ‘işimize devam ediyoruz’ açıklamasından 3 gün sonra istifa etti. AKP’nin Bursa’da kent rantı yönetiminin yıllarca başında yer alan Altepe, Saray’ın yeni rant organizasyonunda yer almadığı için gönderildi.

2004 yılından bu yana AKP iktidarının kent politikalarını Bursa’da uygulayan, yeşil kenti betonlaştıran, halkın istemediği projelerde ısrar eden Recep Altepe’nin imza attığı kent suçu projeler:

-Bursa kent merkezinde yer alan, Demirtaş Organize Sanayi (DOSAB) kömürlü termik santraline halkın itirazlarına ve mücadelesine rağmen onay verdi. 

-Bursa’nın siluetini bozan, Bursa’ya saplanan hançer olarak tarif edilen TOKİ’nin Doğanbey gökdelenlerine onay verdi.

-Bursa Ova Koruma Planı’na görev yaptığı sürece uymadı ve verimli tarım arazilerinden oluşan Bursa Ovası’nda yapılaşmaya izin verdi.

-Uludağ eteklerinde tarım ve ormanlık alanların yanında yer alan İnegazi Köyü’ ndeki çimento fabrikasına onay verdi.

-Keles Kocayayla bölgesinde on binlerce ağaç keserek bölgeyi yapılaşmaya açtı. Koruma alanlarını dikkate almadı.

-Belediye seçimlerini CHP’nin kazandığı Mudanya’da sahili inşaat alanına çevirdi, 3 yıldır Mudanya sahili kapalı durumda. Mudanya halkının sahil hakkını gasp etti.

-Bursa Ovası’nda yer alan kaçak işletmelere (fabrikadan atölyeye kadar farklı büyüklükte) geçici ruhsat vererek, ruhsat sürelerini 2020’ye kadar uzattı. 

-Bursa şehir içi ulaşımında kayda değer hiçbir çalışma yapmadı, kentin şu an yoğun trafik sorunu var.

-Bursa çeşmeden su içilen bir şehirken, Recep Altepe su dolum tesisi kurma kararı aldı. Artık Bursa’nın çeşme suyu kalitesi tartışılabilir hale geldi. Altepe Bursa’ya en pahalı su kullanan şehir ünvanını kazandırdı.

-Altepe Bursa’ya en pahalı ulaşım ünvanını da kazandırdı.

-Sayıştay, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 14 milyon lira zararı uğratıldığı belirledi. Başkan Recep Altepe’nin talimatıyla meclisten geçen Bursa Terminali’nin devrinin mevzuata aykırı olduğu, kamunun 14 milyon lira zarar uğratıldığı ortaya çıktı. Söz konusu paranın faiziyle birlikte Recep Altepe ile 12 ilçe belediye başkanı ve 75 meclis üyesinden tahsil edilmesine karar verildi.

-Şehrin Batı yakasında tarım alanlarında da çöp yakma tesisini projelendirdi.

-İmar değişikliği yaparak tüm Bursa’da kentsel dönüşümde 0,5 emsal artışı yaptı, yükseklik şartını kaldırdı. Betonlaştırdığı, yeşilin kalmadığı Bursa’da ihanetlerine bir yenisini daha ekledi. 

-Meraları köylüye rağmen şirketlere kiraladı.

-Nilüfer Çayı yatağına stadyum yaptı. 

-Bursa Uludağ’da teleferik hattı rehabilite edilerek kullanılabilecekken yeni proje yaptı. Yeni teleferik için Uludağ’da binlerce ağaç kesti.

-Bursaray istasyonlarına yerleştirilen levhalarla kadınlara özel vagon uygulamasını başlatmaya çalıştı.

politeknik.org.tr