Bugün Gazetesi’nin Siyanürseverliği

Koza Altın İşletmeleri ve  Kanaltürk`ün de sahibi olan İpek Matbaacılık’a ait Bugün gazetesi Kütahya Eti gümüş tesislerindeki siyanür sızıntısı riskinin bölgede yaşayanlar için bir tehlike oluşturmadığını iddia eden bir haber yayınladı. Güngör Ergün imzası ile çıkan habere göre madenlerde kullanılan siyanür kanserojen değil!
 
Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Çevre Danışma Prof. Dr. Caner Zanbak’ın açıklamalarıyla TMMOB’ye bağlı odaların ard arda yaptığı açıklamaların aksine madencilikte kullanılan siyanürün tehlike oluşturmadığı anlatılan haberde, siyanürün kanserojen bir madde olmadığı ve 140 yıldır kullanıldığı madenlerde tek bir kişinin bile ölmediği savunuldu.
 
Bugün gazetesi bilim insanlarının ve mühendislerin siyanür konusunda bilgi kirliliği yarattığını iddia etti. “İşte Türkiye’deki siyanür gerçeği” başlığı ile gerçekte Koza madenciliğe ait halk sağlığını ve doğayı tehdit eden madenlerdeki siyanürü aklamaya çalıştı.
 
Prof. Dr. Caner Zanbak kimdir?
 Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Çevre Danışmanı olan Prof. Dr. Caner Zanbak, aynı zamanda Avrupa Parlamentosu’na da danışmanlık yapıyor. Caner, Devlet Planlama Teşkilatı’nca koordine edilen Ulusal Çevre Eylem Planı’nın “Tehlikeli Atıklar Yönetimi’ kısmını hazırladı.
 
Bugün Gazetesi ve Koza Grubu İlişkisi
Bugün Gazetesi ve Kanaltürk’ün sahibi olduğu Koza grubu 2005 yılında Bergama Ovacık’ta siyanürle altın arama faaliyeti yürüten Avusturyalı Normandy Mining firmasını satın alarak madencilik sektörüne girdi. Grup Bergama’daki madenin yanı sıra Gümüşhane-Mastra’da da siyanürlü liç yönteminin kullanıldığı bir madene sahip. AKP iktidarıyla yakın olan grubun 2005 sonrası girdiği bu sektörde 100’den fazla bölge için maden arama ruhsatı aldığı biliniyor.
 
politeknik.org.tr