Bu da oldu: TUBİTAK’ta Darwin’e Sansür!

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu’nda (TUBİTAK), inanılmaz bir rezalet ortaya çıktı. TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik Dergisi’nin Mart sayısında  Evrim Teorisi’nin sahibi Charles Darwin’e sansür uygulandı. Gelişmeler, TÜBİTAK’ta AKP’nin gerici operasyonunun ulaştığı boyutu gösteriyor.

Kanal D televizyonunun haberine göre, TÜBİTAK’ın yayınladığı  Bilim ve Teknik’te hazırlanan Darwin’li kapak ve 15 sayfalık Darwin dosyası, son anda yukarıdan gelen müdaheleyle dergiden çıkarıldı. Derginin Mart sayısı bu nedenle beş gün geç çıkarken, kapak konusu da “küresel iklim değişikliği” olarak değiştirildi.

Sitemizde de daha önce haberleştirildiği gibi, 2009, Darwin’in 200. doğum yılı olması nedeniyle UNESCO tarafından Darwin Yılı olarak ilan edildi. Tüm dünyanın en önemli bilim kurumları Darwin’i çeşitli aktivitelerle anarken, en prestijli bilim dergileri çeşitli yazılar yayımladı. Bilim ve Teknik Dergisi Yayın Yönetmeni ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dr. Çiğdem Atakuman da, TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi’nin Mart 2009 sayısının kapak konusu olarak belirlediği Darwin ile ilgili yazılara yer verdi.

 

Yayın Yönetmeni Görevden Alındı 

Ancak geçen hafta başında dergi basım aşamasındayken, Yayın Kurulu Üyesi de olan başkan yardımcısı Prof. Dr. Ömer Cebeci, son anda bu yazıları dergiden çıkarttı ve Atakuman’ı 6 Mart’ta odasına çağırarak, yayın yönetmenliğinin yanı sıra vekâlet ettiği Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı’ndan da aldı. Resmi bildirimin ise kısa süre içerisinde yapılacağı öğrenildi.

Cebeci’nin müdahalesinin ardından Darwin’in yerine, “Küresel İklim Değişikliği” kapak konusu olarak belirlendi. Darwin yazıları dergiden çıkarılmış olmasına karşın, şimdiye değin yayımlanan Darwin ve evrim kuramıyla ilgili kitapların kısa tanıtımlarına dergide yer verildi. Böylelikle 42 yıldır yayınlanan Bilim ve Teknik Dergisi, tarihinde ilk defa bilinen bir sansüre uğradı.

AKP iktidarının ilk yılarından bu yana TÜBİTAK’ta çeşitli operasoynlar uyguluyor. TÜBİTAK, şu anada hem araştırma ve teknoloji geliştirme faaliyetlerinde hem de bu faaliyetlerin finansmanında en önemli kurum. AKP Hükümeti, görev süresi dolan eski TÜBİTAK Başkanı Prof. Namık Kemal Pak’ı, TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından yeniden başkanlığa seçilmesine rağmen atamamış, yerine şu andaki başkan Nükhet Yetiş’i önererek vekalaeten başkanlığa getirmişi.

 

Cebeci Suudi Arabistan’da Çalıştı 

Sansürü uygulayan olarak görülen Ömer Cebeci, ODTÜ Kimya Mühendisliği’nden mezun oldu. ABD’de doktora yapan Cebeci, önce ODTÜ’de, 1980-1989 arasında da Suudi Arabistan’da Kral Abdülaziz Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 1984’te aynı üniversitenin Hizmet Ödülü’nü alan Cebeci, 1990’da profesör oldu, 2003’te de TÜBİTAK Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

 

Jeoloji Mühendisleri Odası’ndan Örnek Tutum

Gericilerin Evrim Teorisi üzerinden bilime ve akılcı düşünceye karşı saldırıları pek çok alanda göülüyor. Özellikle Adnan Hoca’nın Harun Yahya adıyla yazdığı safsatalardan oluşan kitabının okullarda dağıtılması bunun önemli bir örneği. Buna karşılık bilimsel düşünce savunucularının çabaları yetersiz kalıyor. Bu konuda Jeoloji Mühendisleri Odası, örnek bir uygulamaya girişti. Bilim ve Gelecek Dergisi yayınlarından çıkan “Harun Yahya Safsatası ve Evrim Gerceği” kitabından 7.500 adedini üyelerine ve öğrencilerine dağıtmak için aldı. Bu kitabın, bilimi rehber edinen başta TMMOB ve meslek kuruluşları olmak üzere demokratik kitle örgütleri tarafından yaygınlaştırılması iyi bir tepki olabilir.

 

Politeknik.org.tr