Borusan Protestosuna Polis Saldırdı

Çoruh – Aksu Koruma Platformu üyeleri, Borusan’ın doğa düşmanı yönünü Borusan Filarmoni Orkestrası’nın konseri öncesinde gerçekleştirdiği bir eylemle teşhir etti. Eylemciler, Borusan’ın Erzurum’un İspir İlçesi’ndeki Aksu köyü yakınlarında Borusan’ın yaptığı HES projesini protesto etti. 
 
İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı önünde dün (25 Kasım) gerçekleştirirlen protestoda eylemciler, Borusan’ın gerçekleştirdiği kültür-sanat etkinlikleriyle doğa katliamcısı yüzünü gizleyemeyeceğini belirttiler. 
Konsere girmek isteyen eylemciere çevik kuvvet polisi saldırdı. Konsere alınmayan eylemciler eylemlerine Direnişin Ritmi müzik grubunun şarkıları eşliğinde devam ettiler. 
Eylemin ardından yazılı bir açıklama yapan Borusan, grubun kendilerine ‘HES projesinden koşulsuz olarak vaz geçin’ dediğini ve bu tavrın ‘diyalog zeminini ortadan kaldırdığını’ belirtti ve enerji projelerinin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri de yaptıklarını belirtti. Borusan, HES projelerinin çevreye zarar vermediğini söyleyemedi. 
 
Kaynak: sendika.org