Binler Savaşa Karşı Yürüdü
Spread the love

Meslek örgütleri ve demokratik kitle örgütleri “Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır” dedi.

Suriye’ye yönelik emperyalist müdahaleye karşı TMMOB, DİSK, KESK ve TTB’nin çağrısıyla Gaziantep’te bölgesel miting ve ülkenin dört bir yanında yürüyüş ve basın açıklamaları gerçekleştirildi.

İstanbul

Bugün (20 Ocak 2013) saat 13.00’da Kadıköy Et ve Balık Kurumu önünde binlerce kişi toplandı.

Eyleme TMMOB, DİSK, KESK ve TTB’nin yanı sıra Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Mücadele Birliği, DİP, Devrimci Hareket, Alınteri, BDSP, EMEP, ÖDP, TKP, HDK, Filistin İçin İsrail’e Boykot Girişimi katıldı.

Yürüyüş sırasında sık sık “Savaşa hayır”, “Katil ABD işbirlikçi AKP”, “Katil ABD Suriye’den defol” sloganları atıldı.

Kadıköy İskelesi’ne gelindiğinde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, AKP’nin ülkemizi savaşa sürüklediği ve kurulacak olan patriotlarla emperyalist savaşa ortak olduğu ifade edildi.

Açıklamada, Suriye’de her gün yüzlerce insanın katledildiği ve mezhep çatışmasının yaratıldığı ifade edildi. AKP faşizminin her şeye yasak koyduğu, avukatları gözaltına aldığı belirtilen açıklamada halkların barış talebinin bugün tüm ülkede yankılandığı vurgulandı.

 

 

Ankara

KESK, DİSK, TTB ve TMMOB’nin çağrısıyla 12.30′da Kolej Meydanı’nda bir araya gelen yaklaşık 800 kişi, Sakarya Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş boyunca “ABD Emperyalizminin Taşeronu Olmayacağız”, “Katil ABD İşbirlikçi AKP” sloganları atıldı. “ABD Emperyalizminin Taşeronu Olmayacağız, Ortadoğu’nun Geleceğini Ortadoğu Halkları Belirleyecek, Suriye’ye Emperyalist Müdahaleye Hayır” yazılı pankartın açıldığı yürüyüş boyu korteje katılım sürdü.

Sakarya Meydanı’nda ise tüm kurumlar adına KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul bir açıklama yaptı. Tombul açıklamasına Antep’te yapılacak mitingin yasaklanmasını eleştirerek başladı. Tombul NATO askerlerini ağırlamaktan onur duyanların NATO’ya ve patriot füzelerine karşı çıkanların sesinin duyulmasını engellemek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Şimdi sorumluluk alma zamanının geldiğini söyleyen Tombul savaş çığlıkları atanlara karşı halkların geleceğine kendilerinin karar vermesi gerektiğini belirtti.

Eylem Tombul’un konuşmasının ardından atılan mücadeleye devam etme sözü verilerek eylem sonlandırıldı.


Çanakkale

Çanakkale’de emek ve demokrasi güçleri bugün İskele Meydanı’nda bir araya gelerek “Suriye’de emperyalist müdahaleye hayır” dedi. AKP’nin Suriye’deki savaş politikalarına karşı toplanan Çanakkale halkı “Suriye’de emperyalist müdahaleye hayır!” dedi. İskele Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına DİSK, TMMOB, KESK, TTB, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, HDK, TKP ve EMEP katıldı. Basın açıklamasında “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

“6.Filo’yu denize dökenlerin anti-emperyalist kavgası devam ediyor” diyerek başlayan açıklamada AKP hükümetinin “Bu topraklar NATO toprağıdır” sözü hatırlatıldı. Eylemde Antep’te yükselen sesi büyütme çağrısı yapıldı.

Sivas

Sivas’ta patriotlara karşı KESK Şubeler platformu öncülüğünde bir eylem yapıldı. Sivas Kent Meydanı’nda “Emperyalizmin taşeronu olmayacağız-Suriye’ye emperyalist müdahaleye hayır” sloganıyla gerçekleştirilen eyleme 40 kişi katıldı. KESK Dönem Sözcüsü Eğitim Sen Şube Başkanı Feyzullah Süner’in okuduğu basın açıklamasında “savaş çığlıkları atanlara, halkların kardeşliğine saldıranlara karşı sorumluluk alma zamanıdır” denildi.

AKP’nin, Türkiye’yi NATO füzelerinin yatağı haline getirmeye çalıştığını belirten Süner “ABD emperyalizminin taşeronu olmayacağız” dedi.

Gaziantep

Antep’te emek ve demokrasi güçleri patriotlara karşı bir eylem yaptı. Valilik tarafından “Başbakanın Antep’e gelmesi” gerekçe gösterilerek yasaklanan bölge mitingi Anteplilerin katılımıyla gerçekleşti.

Antep Kırkayak Parkı’nda bir araya gelen 2.500 kişi yolu trafiğe kaptarak Demokrasi Meydanı’na yürüdü. Demokrasi Meydanı’nda katılmıcılar adına konuşmalar yapıldı. Konuşmalar sık sık AKP ve NATO karşıtı sloganlarla kesildi.

Katılan kurumlar adına ortak basın açıklamasını KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Faruk Koç okudu. TTB Merkez Konsey Başkanı Taner Gören,  KESK MYK Üyesi Baki Çadır, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve DİSK TEKSTİL Genel Başkanı Muzaffer Subaşı da yaptığı konuşmalarda AKP hükümetinin savaş politikalarını eleştirdi.

Eyleme SES MYK üyeleri, HDK bileşenleri, TKP, ÖDP, HKP, CHP, İP, Devrimci Çözüm Okurları pankart ve flamalarıyla katıldı.

 

AKP iktidarı Suriye’de süren savaşa açıktan destek vererek ülkemizi savaşa sürüklüyor. AKP, füze kalkanları ve patriotlar kurarak Suriye’de süren emperyalist savaşa ortak oluyor. AKP’nin savaş naralarına karşın halkların barış talebi yükseliyor. 

 

Sendika.Org’dan faydalanılmıştır.


politeknik.org.tr


Spread the love