Binler AKP’yi Uyardı: ‘4+4+4’ü Durduracağız’

AKP’nin  piyasacı ve gerici 4+4+4 eğitim sistemine karşı veliler, öğretmenler, öğrenciler, bilim insanları, aydınlar, sanatçıları demokratik kitle örgütleri emek ve meslek örgütleri İstanbul Taksim’de yapılan büyük eğitim yürüyüşünde buluştular. 5 Eylül’de saat 5’te Taksim’de “4+4+4’ü durduracağız” başlığıyla düzenlenen eyleme katılan binlerce kişi, 4+4+4’ü durdurma kararlılığını yaptıkları ortak kitlesel eylemle beyan ettiler

Eyleme dakikalar kala Taksim Meydanı’nı doldurmaya başlayan ve İstanbul’un çeşitli mahallelerinden gelen veliler, öğrenciler, eğitimciler, emek-meslek örgütlerinden insanlar, yürüyüş başlayana kadar “4+4+4’ü durduracağız” sloganlarıyla meydanı inletti. Öğretmenlerin  ve velileriyle birlikte eyleme katılan çocukların yoğun katılım gösterdiği eylem; 5,5 yaşında okula başlamaya, öğretmenlerin güvencesizleştirilmesine, eğitimin piyasalaştırılmasına, eğitimin içeriğinin gericileştirilmesine karşı öfkeye dönüştü.
Taksim Meydanı’nda “Çocuklarımıza, okullarımıza, eğitime, geleceğimize sahip çıkıyoruz. 4+4+4’ü durduracağız” pankartı arkasında toplanan binlerce kişi İstiklal Caddesi boyunca hiç durmadan 4+4+4’e dönük protesto sloganlarıyla Galatasaray Meydanı’na kadar yürüdüler. Yürüyüş sırasında  çevreden katılımın olduğu gözlenirken, “AKP’ye bırakma, çocuğuna sahip çık”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Eğitim haktır, AKP karanlıktır”, “AKP elini eğitimden çek”, “4+4+4 kadın düşmanı” , “Çocuk gelinler istemiyoruz” ,“4+4+4’ü durduracağız” sloganları hep bir ağızdan atıldı.
Kalabalık Galatasaray Meydanı’na geldiğinde burada bir oturma eylemi gerçekleştirildi ve bir serbest kürsü oluşturuldu.
Eylemde yapılan konuşmalarda eğitim hakkı meclisleri, eğitim hakkı koordinasyonları etrafında biraraya gelme ve 4+4+4’ü durdurma çağrıları yapıldı.
Eylemde İstanbul’da yapılacak eylemlerin duyurusu da yapıldı. 4+4+4’e karşı çıkan programdan bazıları şöyle: 8 Eylül’de Kartal’da saat 18.00’de; 8 Eylül’de Kağıthane’de Kağıthane Eğitim Hakı Meclisi’nin çağrısıyla saat 15.00’te; 9 Eylül’de saat 16.00’da Ümraniye Meydanı’nda Eğitim Hakkı Komisyonu’nun çağrısıyla; 9 Eylül’de saat 16.30’da Soğanlı Meydanı’nda; 12 Eylül’de saat 19.00’da Okmeydanı Cemevi önünde eylemler yapılacak. Ayrıca Ankara’da 15 Eylül’de tüm illerin katılımıyla 4+4+4’ü durduralım diyenler mitingte biraraya gelecekler. Konuşmalarda 7 Eylül’de Makina Mühendisleri Odası’nda yapılacak toplantıya çağrı yapılırken, 17 Eylül’den sonra tüm okul önlerinde mücadelenin devam edeceği vurgulandı.
Kürsüdeki konuşmalar Hüseyin Kargın’ın eylemin ortak basın açıklamasını okumasıyla başladı. “AKP iktidarının Meclis’ten zorla geçirdiği, halkın itirazlarına kulaklarını tıkadığı 4+4+4’ün hiçbir meşruluğu yoktur” diyerek konuşmasına başlayan Kargın, konuşmasına şöyle devam etti: “Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in  4+ 4+ 4 sisteminin sorunsuz başlayamayacağını itiraf etmektedir. İstanbul Milli Eğitim Müdürü 100 kişiyi bulan birinci sınıf kayıtlarından korkmakta ve İstanbul’da uygulamanın ertelenmesini istemektedir. Bizler bugün bu meydana çıktık. Çünkü iktidarı uyarıyoruz. 4+4+4 derhal durdurulmalıdır. Eğitim sisteminin çocuklarımızın üzerine yıkılmasına izin vermeyeceğiz. Çocuklarımızın geleceğini bilim hırsızı bir Milli Eğitim Bakanı’nın ellerine bırakmayacağız.” Kargın konuşmasını 10 Eylül’den itibaren okul önlerinde bulunmaya, kalabalık sınıfları denetlemeye, müfredatları kontrol etmeye, imam hatip yapılan okullarımızı tekrar mahallelerimize kazandırmaya çağırdı. “5,5 yaşındaki çocuklarımızın yeri ilkokul değildir anasınıfıdır, ilkokula göndermiyoruz” diyen Kargın, “17 Eylül Pazartesi günü İstanbul’da çocuklarımıza, eğitim sistemine sahip çıkmak için okullarımızda/okul önlerinde olacağız. AKP iktidarına bu yasanın biz istemeden uygulanamayacağını göstereceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Basın açıklamasının ardından eyleme desteğe gelen Pınar Aydınlar yaptığı konuşmada 4+4+4 sistemine karşı bir araya gelen binlerin mücadelesinin 15 Eylül’de Ankara’da 17 Eylül’den sonra da okul önlerinde devam edecek olan mücadelesine her zaman destekn vereceğini dile getirdi. Aydınlar konuşmasından sonra binlerle birlikte Çav Bella’yı söyledi.
Etüt beslemeli okullarda çocuğu olan veliler adına Fatma Tahmaz söz alan Tahmaz, başlangıçta yasanın neler getirdiğini bilmediklerini, velilere de bu okulların yeni yasadan etkilenmeyeceğini söylediklerini ifade etti. Okullar kapandığında etüt beslemeli okulların kapatıldığını öğrendiklerini, okulların kapatılmasıyla 40 bin velinin mağdur olduğunu söyledi. Okul önlerinde, valilik önlerinde çok sayıda eylem yaptıklarını, muhatap aradıklarını söyleyen Tahmaz, “Bize imtiyazlı diyorlar. Biz imtiyazlı değiliz. Etüt beslemeli okullar ihtiyaçtan doğmuştur. Okulumuzun gereçlerini biz karşılıyorduk. Biz mi imtiyazlıyız, yoksa “Servis bizden” diyen yeni açılan imam hatip okulları mı?” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Daha sonra Ümraniye Elmalı Bahçe İlköğretim Okulu adına da bir veli söz alarak okullarının 4+4+4 eğitim yasası kapsamında imam hatip okuluna dönüştürülmek istendiğini; ancak mücadele ederek okullarını geri kazandıklarını söyledi. “Yine de4+4+4’e karşı mücadeleyi bırakmayacağız” diyen veli sözlerine şöyle devam etti: “Bize dayatılan 4+4+4’ü halkın mücadelesi ile alt etmeliyiz. Çocuklarımızın geleceğini etkileyen tüm olumsuzluklara karşı direneceğiz. 4+4+4’e karşı mücadelenin sonucu kesinlikle kazanım olacaktır.”
Ardından 5-5,5 yaşında çocuğu olan veliler adına da Gazili velilerden bir kişi söz aldı. “Kaygılıyız. Çünkü 4+4+4, çocuklara hiçbir katkı sağlamıyor. Çocuklarımızın beden ve ruh sağlığı tehlikeye atılıyor. Çocuklarımızın kobay olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz” diyerek sözlerine başladı. Çocukların sabah erken saatte okula gidip, akşam geç saatte okuldan dönecek olmasına da değinen veli, “Onların çocukları sıcak yataklarına uyurken bizim çocuklarımız gece ayazında yollarda olacak. Olan yine yoksulların çocuklarına olacak” dedi. Tayyip Erdoğan’ın rapor alınacak çocuklara ilişkin yaptığı “gerizekalı” açıklamasına da değinerek “Soruyorum; 5.5 yaşında okula gitmeyi dayatanların zekası nedir?” dedi. Ömer Dinçer’in 4+4+4’e karşı mücadele edenlere “PKK’li” ya da “Laik” diyerek “suçlama” çabasına da değinerek “Biz laik bir ülkede yaşamıyor muyuz?” diye sordu.
“4+4+4 kaldırılabilir” diyen veli “Okullar açıldığında çocuklarımızı göndermeyerek bunu yapabiliriz. Tüm yurttaşları Gazili Veliler olarak bu mücadeleye davet ediyoruz” diyerek herkesi 4+4+4’ü durdurma mücadelesine çağırdı.
Türk Tabipleri Birliği Genel Başkanı Özdemir Aktar buradaki mücadelenin sadece bir başlangıç olduğunu ve bu sistemi durdurmak için mücadeleye devam etme sözü verdi. 4+4+4’ün aslında son 4’ünün olmadığını, 13 yaşındaki eğer kız çocuğu ise evlendirilmesinin erkek çocuğu ise işçi olmak zorunda bırakılacağını söyleyerek 72 aydan küçük çocukların ilköğretime değil okul öncesi eğitim alması gerektiğini söyledi. Herkesi, bu ülkenin geleceğine sahip çıkanlar olacak bu mücadeleyi durdurmaya çağırdı.
İnsan Hakları Derneği Yöneticisi Hulusi Zeynel  4+4+4 yasasının neresinden bakılırsa bakılsın insan hakları ihlali olduğunu hatta özellikle çocuk hakları ihlali olduğunu söyledi. Yasanın gündeme geldiği günden bu yana bilim insanlarının, psikologların, uzmanların yasanın geçmemesi yönündeki uyarılarını hatırlatan Zeynel, “Bu yasanın durdurulması artık ancak bizlerin mücadelesi ile mümkün” dedi.
Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Yöneticisi Fatma Terzi konuşmasında Eğitim-Sen’li öğretmenler olarak velilerle, öğrencilerle yanyana olduklarını, yıllardır eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim mücadelesi verdiklerini ve bugün de 4+4+4’ü durdurmak için birlikte mücadele edeceklerini ifade etti. Terzi konuşmasını 15 Eylül’de eğitim emekçileri olarak veliler ve öğrencilerle 4+4+4’ü durdurmak için herkesi Ankara’da olmaya çağırdı. Terzi konuşmasına; “Sadece 15 Eylül’de değil okullar açıldığında da her okul önünde veli ve öğrencilerimizle birlikte bu sistemşi durdurmaya kararlıyız. Herkesi geleceğine sahip çıkmaya ve bu sistemi durdurmak için mücadeleye çağırıyorum” diyerek sonlandırdı.
Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği adına konuşan Aydın Deniz 4+4+4 eğitim sistemine en başından beri karşı çıktıklarını inançlarının alevilik olduğu için kendilerinin iki kat daha fazla etkilendiklerini dile getirdi. Bu sistemin neler getireceğinin hala farkında olmayanlara yasanın aslında neler getirdiğinin anlatılması gerektiğini söyleyen Deniz, “4+4+4’ü birlikte durduracağız” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi adına konuşan Mustafa Ali Bülbül: “Bizler buraya tüm yoksul mahallelerden, direnen okullardan veliler, öğretmenler, öğrenciler; 4+4+4’e karşı çıkanlar olarak geldik. Biz AKP’nin 10 yıllık eğitim sistemine karşı mücadele ettik. Akp bugün 4+4+4 diye gerici piyasacı, cinsiyetçi bir eğitimi dayatıyor. Biz bu sisteme karşı mücadeleyi aylar önce başlattık ve şişmdi daha da güçlendik. Mahallelerde, yerellerde Eğitim Meclisleri kurduk. Bu dava gelecek davasıdır, bu dava hepimizin davasıdır. Bugün bu mücadeleye yeniden yenilenerek başlıyoruz. Komşularımlar, derneklerle, mahalle muhtarları ile, köy dernekleriyle birlikte bu mücadeleyi daha da büyüteceğiz her okulda her mahallede örgütleneceğiz. 15 Eylül’de bu mücadele Ankara’da yükselecek, okullar açıldıktan sonra yani 17 Eylül’de sonra tüm okul önlerini birer eylem alanına çevireceğiz. 4+4+4’ü durdurana kadar, Ömer Dinçer istifa edene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.”
Eylem 15 Eylül’de Ankara’da yapılacak olan mitingde buluşma sözü verilerek sonlandırıldı.

Kaynak:halkevleri.org