Bilişim Çalışanları Bir Kere Daha Eylemde!

Bilişim çalışanlarının IBM Türk’teki sendikal mücadelesi daha önce bir çok kere sitemizde gündem olmuştu. IBM yönetiminin sendikaya yetki itirazı ile başlayan süreç son olarak sendika temsilcisi üç bilişim çalışanının işten çıkarılmasıyla gündeme geldi. Bu mücadele sonucu EMO İstanbul Şubesi yürütücülüğünde başlayan bilişimde örgütlenme toplantılarının sekizincisi gerçekleştirildi.

Güvenli bir gelecek için mücadeleye devam eden ve işten atılan sendika temsilcisi arkadaşlarımız işe geri alınsın diyen bilişim çalışanları, 3 Aralık Çarşamba günü saat 12:00’de herkesi, emeğimize ve geleceğimize sahip çıkmak üzere IBM önünde buluşmaya çağırıyor.

 

politeknik.org.tr

 

Çağrı metninin tamamı aşağıdadır:

 

Emeğimize ve geleceğimize sahip çıkmak için 3 Aralık Çarşamba günü IBM önündeyiz!

 

IBM Türk bilişim çalışanlarının sendikalaşma mücadelesinde IBM yönetiminin sendikaya yetki itirazıyla başlayan hukuki mücadele farklı alanlarda, farklı eylem ve etkinliklerle devam etti. Bu süreç içerisinde çalışanlara dönük baskısını örtülü ve açık tehditlerle sürdüren IBM yönetimi, yakın bir zamanda çalışanlara yapmış olduğu yüksek zam oranıyla da sendikalaşmak isteyen bilişim çalışanlarını bu mücadelesinden caydırmak istedi. Güvenli bir gelecek talebiyle sendika mücadelesini sürdürmeye devam eden IBM çalışanları son olarak sendika temsilcisi üç arkadaşlarının işten çıkarılmasıyla karşı karşıya kaldılar.

Esnek ve güvencesiz çalışma koşullarının ve taşeronlaştırmanın giderek yaygınlaştığı bilişim sektöründe, IBM çalışanlarının bu örgütlü mücadelesi ayrıca özel ve önemli bir yere denk düşmektedir.

Bugün yaşamakta olduğumuz krizle beraber, krizin sorumlusu olmadığımız halde, çalışanlar ve üretenler olarak; işsizlik, fazla mesai ve düşük ücretler gibi farklı şekillerde etkilenmeye başladığımız bu günlerde emeğimize ve onurumuza sahip çıkmak, IBM çalışanlarının güvenli bir gelecek için başlattıkları sendika mücadelesinde yan yana ve omuz omuza olduğumuzu göstermek için; sendikalaşma önündeki tüm engellerin kaldırılması ve IBM’de işten çıkarılan üç sendika temsilcisinin işe iadesi için 3 Aralık Çarşamba saat 12:00’da IBM önünde buluşuyoruz.  

 

Tarih:3 Aralık Çarşamba 2008

Yer: IBM önü (Yapı Kredi Plaza Önü)

Saat: 12:00-13:00