‘Biber Gazı Yasaklansın’ kampanyası başladı

Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi’nin çağrısıyla, biber gazı kullanımının yasaklanmasına yönelik kampanya bugün (22 Mart Cumartesi) Kadıköy’de yapılan eylemle duyuruldu.

Kimyasal silah olan, baskı ve şiddet aracı olarak kullanılan biber gazına karşı bugün (22 Mart Cumartesi) Kadıköy İskele Meydanı’nda eylem yapıldı. Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi başlatılan imza kampanyasını kamuoyuna duyurdu.

Eylemde açıklamayı Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selin Top yaptı. Açıklamada biber gazının masum olmadığı, içeriği itibariyle akut ve kronik etkilerinin beden sağlığında tahribat yarattığı, kullanım şekli itibariyle de yaralanmalara ve uzuv kayıplarına neden olduğu belirtildi. Binlerce kişinin günlük hayatlarında dahi biber gazına maruz kaldığına değinilen açıklamada “Biber Gazı İnisiyatifi olarakilan ediyoruz ki biber gazına karşı başlattığımız kampanya kapsamında her ay üzerimize fütursuzca kullanılan bu kimyasal silahın etkilerini teşhir edeceğiz” denildi.

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu da eylemde söz aldı. Çerkezoğlu , AKP’nin toplumdaki her türlü hak arama mücadelesini biber gazı kullanarak bastırmaya çalıştığını söyledi. Çerkezoğlu artık sokakta, hastanede, okulda caddede hatta evlerde insanların biber gazına maruz kaldığını belirtti. İnisiyatif olarak biber gazının yasaklanması için ülke çapında ve uluslararası düzeyde ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Çerkezoğlu, herkesi bu kampanyaya destek vermeye davet etti.

Veteriner Hekimler Odası adına yapılan konuşmada da pervasızca kullanılan biber gazının tüm canlıların yaşamına bir tehdit olduğu, sokakta yaşayan hayvanların sağlıklarının da olumsuz etkilendiği söylendi.

Eylemde Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu adına da bir konuşma yapıldı.

politeknik.org.tr