Beyoğlu’na ihanet eden projelerin ‘mimar’larından hesap sorduk!
Spread the love

Murat Tabanlıoğlu, Sinan Genim ve Şefik Birkiye’nin konuşmacı olduğu ‘Beyoğlu’nda Geçmişten Geleceğe Mimari’ etkinliği bugün (2 Aralık) yapıldı. Beyoğlu’na ihanet eden projelerin “mimarlarından” hesap soran Politeknik üyeleri gözaltına alındı. Dört saatlik gözaltı sonrası halkın mühendisleri, mimarları, plancıları serbest bırakıldı.

Beyoğlu’na ve İstanbul’a ihanet eden projelerin mimarlarını yakından tanıyalım:

Beyoğlu’na ve İstanbul’a ihanet eden projelerin mimarlarından Sinan Genim, Taksim Gezi Parkı’na yapılmak istenen Topçu Kışlası’nın en büyük savunucusu, Narmanlı Han’ın dönüşümünün ve talanının mimarı. AKM’nin yerine AVM tipi bir proje hazırlayan Murat Tabanlıoğlu, İstanbul’u betona çeviren AVM projelerinin mimarlarından. Şefik Birkiye ise Atatürk Orman Çiftliği’nin talanı sonucu yapılan KaçAK Saray’ın, Haydarpaşa Dönüşüm Projesi’nin ve Kuzey İstanbul Projelerinin mimarı.

Murat Tabanlıoğlu’nun AKM’deki tahribattan Gezi Parkı’nı savunanları sorumlu tutması üzerine Politeknik YK üyesi Ekin Sarıca “Bir mimar olarak AKM içerisindeki yapılardan nasıl bilginiz olmaz?” sorusunu sordu.

“Benim mimari anlayışım böyle” diyen Narmanlı Han’ın restorasyon adı altında mor salkımlarını ve ağaçlarını söken mimar Sinan Genim’e “Narmanlı Han projesi koruma projesi değil, AVM projesi. Ben bir mimar olarak bu projeyi yapmam” diyen Ekin Sarıca, Genim’e mimarlık onurunu hatırlattı. Sarıca, konuşması devam ederken güvenlik güçleri tarafından darp edilerek susturulmaya çalışıldı. Politeknik YK üyesi Ekin Sarıca, YK sekreteri Ersin Kiriş, Politeknik üyesi Burcu Yanar ve Derya Apaydın görüşlerini açıklayıp soru sordukları için darp edilerek gözaltına alındılar.

Halkın mühendisleri, mimarları, şehir plancıları olarak kültür varlıklarımıza sahip çıkacak, kentlerimize, doğamıza ihanet eden projelerin ve bu projeleri yapanların karşısında duracağız. Memlekete ihanet edenlere, rüşvetle, yağmayla yönetmeye çalışanlara hizmet edenlerden hesap sormaya devam edeceğiz!

Meslek onurumuza, mesleki sorumluluklarımıza sahip çıkarak yaşamı, geleceğimizi inşa edeceğiz.

Politeknik


Spread the love