Beyaz Baretin Kadrajı’nda 2’nci yıl: Mühendis, mimar, plancı gözünden kriz

Politeknik’in bu yıl 2’ncisini düzenlendiği Beyaz Baretin Kadrajı ödüllü fotoğraf sergisi başvuruları devam ediyor. Serginin bu yılki konusu ekonomik kriz, teması ‘Tam zamanlı huzursuzluk’

Mühendislerin, mimarların, plancıların gözünden kadraja girenleri bir araya getiren ve her yıl farklı bir tema ile düzenlenen Beyaz Baretin Kadrajı ödüllü fotoğraf sergisine başvurular devam ediyor. 21 Şubat’ta başlayan sergi başvuruları 26 Nisan’da son bulacak.

Mühendislerin, mimarların, plancıların gözünden ekonomik kriz

Bu yıl 2’ncisi düzenlenen Beyaz Baretin Kadrajı Sergisi, bu kez mühendislerin, mimarların, plancıların gözünden ekonomik kriz koşullarında yaşananları yansıtacak. Serginin konusu ekonomik kriz, teması ise ‘Tam zamanlı huzursuzluk’.

Son başvuru 26 Nisan, Magma Dergisi üyeliği ve gezisi de ödülü

Sergiye, her mühendis, mimar, plancı, en fazla 5 fotoğraf gönderebilecek. Teknik şartnamede belirtilen fotoğraf boyutları, çözünürlük, nitelik şartları sağlanması koşulu ile fotoğraf tekniği serbest olacak. Katılım şartlarının tüm detayları beyazbaretinkadraji.org web adresinde yer alıyor.

Ödüllü fotoğraf sergisi için son başvuru tarihi 26 Nisan 2019. Mühendis, mimar ve fotoğraf sanatçılarından oluşan seçici kurulun değerlendirmesiyle seçeceği ilk 6 fotoğraf sahibine 1 yıllık Magma Dergisi üyeliği ve ilk 3 fotoğraf sahibine Magma Dergisi gezi turu hediye edilecek.

Sergi için seçilen fotoğraflar 5-9 Mayıs tarihlerinde Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sergilenecek, daha sonra diğer illeri gezecek.

Politeknik’in sergi için meslektaşlarına yaptığı çağrı şöyle:

‘Tam zamanlı huzursuzluk’

Mühendisler, mimarlar, plancılar bir kere aldı ellerine fotoğraf makinalarını. Beyaz Baretin Kadrajı ofislere, şantiyelere, plazalara çevrildi. Pazartesinin puslu sabahları, Cuma’nın buruk sevinci, Cumartesi’nin dayanılmaz mesai çıkıntılığı kare kare çekildi. Başka bir gözle baktık her sabah ayak basmak zorunda kaldığımız mekana, çalışma yaşamının hem öznesi hem gözlemcisi olarak.

Beyaz Baretin Kadrajı Sergisi’nin bu yıl 2’ncisi düzenleniyor. Kadrajımız bu kez, ekonomik kriz koşullarında yaşadıklarımıza çevrilecek.

Kriz ofiste. Kriz sokakta, yaşamlarımızda…

Maaşlar erirken merakla beklenen zamlar ya da belki de zam almamaya ikna olan hallerimiz. Kapıyı çalan işsizlikle birlikte haklarımız için daha küçük, kısık çıkan sesimiz. Kafa dağıtan gezileri, muhabbet sofralarını, sanatsal buluşmaları azaltan zorunlu tasarruflarımız… Tüm bunlara rağmen ceplerimize, güvencelerimize, keyiflerimize, mesleğimize arsızca uzanan eller!

Ve yine de, ısrarla, yan yana gelişler, paylaşımlar, küçüklü büyüklü direnişler…

Dememiz o ki krizin çeşit çeşit halleri, biçimleri, hisleri girsin kadrajlarımıza. Gerçeği de umudu da göstersin. Yalnızlığa da dayanışmaya da işaret etsin.

Fotoğraflarla bakalım, bugünün notlarını düşelim: Tam zamanlı huzursuzluk mu??

Sergi Katılım Tarihleri: 21 Şubat 2019 – 26 Nisan 2019

Juri Seçme Tarihi: 28 Nisan 2019

Sergi Açılış Tarihi: 5 Mayıs 2019 – Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi / Ankara

beyazbaretinkadraji.org

Politeknik

İlk yılın teması çalışma yaşamı olmuştu

Beyaz Baretin Kadrajı Sergisi’nin ilk yılında tema çalışma yaşamı olmuştu. Mühendisler, mimarlar, plancılar çalışma yaşamını fotoğraflamış, ofiste, şantiyede, plazada koşullarını yansıtan fotoğraflar Ankara ve İstanbul’da sergilenmişti.

politeknik.org.tr