Bergama’da Altın’cı Filo Defoluyor

Danıştay 6’ıncı Dairesi, İzmir’in Bergama İlçesi’ndeki Ovacık altın madeninin çalışmasına izin veren nihai ÇED raporuyla ilgili açılan davada, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) adına açıklama yapan avukat Arif Ali Cangı, “Madenin faaliyetine olanak sağlayan tüm işlemlerin dayanağı çökmüştür. Maden en geç 29 Ocak 2009 tarihine kadar kapatılmalıdır. Madende sürdürülen kapasite artırım çalışmalarına son verilmelidir” dedi.

Davacılardan Avukat Senih Özay ise maden hakkında bugüne kadar 73 dava açıldığını ifade ederek, “Bu davalardan sadece bir tanesini onlar kazandı. O kazandıkları davayı da bugün anlattığımız gibi Danıştay iptal etti” dedi.

Koza Altın İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı Hayri Öğüt ise bu kararın sadece kendilerini değil, 460 şirketi daha ilgilendirdiğini savunarak, “Türkiye’de iptal edilen ÇED Yönetmeliği geçici 6’ıncı maddesi’ne göre, GSM ruhsatı alan 460 firma var. Ancak çevre konusundaki hassasiyetlerinden şüphe ettiğimiz bazı kişiler bize özgü bir kararmış gibi göstermeye çalışıyor. Danıştay’ın kararını aldıktan sonra yeni ÇED Yönetmeliği’ne uygun çalışmamıza hemen 2 Ocak 2009 tarihinde başladık. Bergama Ovacık’ta 550 kişi istihdam eden başarılı bir kuruluş hakkında ortaya atılan iddiaların kamuoyu tarafından gerektiği gibi değerlendirileceğine inanıyoruz” diye konuştu.