BEDAŞ Direnişi 75. Gününde

BEDAŞ işçileri direnişlerinin 75. gününde Galatasaray Meydanı’ndan BEDAŞ önüne yürüdü. Enerji Sen Genel Başkanı Kamil Kartal tüm sosyalist ve devrimci kurumları Cuma yürüyüşlerini desteklemeye çağırdı 

BEDAŞ işçileri her Cuma olduğu gibi eylemlerinin 75. gününde yine Galatasaray Meydanı’ndan BEDAŞ Genel Müdürlüğü önüne yürüdü. İşçilerin yürüyüşüne ailelerinin yanı sıra ESM İstanbul Şubesi, Eğitim Sen 2-4-8 no’lu şubeleri, Devrimci Öğretmen, Halkevleri ve Mücadele Birliği üye ve yöneticileri de destek verdi. 

İşçiler yürüyüş sırasında ‘Enerjide taşeron ölüm demektir’, ‘BEDAŞ şaşırma sabrımızı taşırma’ sloganlarını attılar. 

BEDAŞ önüne gelindiğinde her hafta olduğu gibi pankartı BEDAŞ kapısı önüne koymak isteyen işçiler polis engeliyle karşılaştı. BEDAŞ kapısı önüne üç sıra dizilen çevik kuvvet ile yaşanan kısa süreli arbededen sonra polisler geri adım attı. “BEDAŞ’tan atılan işçiler geri alınsın” yazılı pankart kapıya asıldı. 

Tüm sosyalist ve devrimci kurumlara davet 
Enerji Sen Genel Başkanı Kamil Kartal yaptığı konuşmada, “Burada bulunduğumuz 75 gün boyunca ne kadar barışçıl yol varsa denedik. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve BEDAŞ Genel Müdürlüğü ile görüştük. Çalışma Bakanlığı’ndan 144 işçinin hukuksuz bir biçimde işten atıldığına dair belge aldık. Sendika olarak bir an önce işimize geri dönmek, evimize ekmek götürmek istiyoruz. Eylül ayında çocuklarımızı rahat bir şekilde okula göndermek istiyoruz.” dedi. 

Kartal, işçilerin işten atılırken yasaların, hukukun yok sayıldığını ama işçiler Boğaziçi Köprüsü’ne çıkıp eylem yaptığında tüm yasaların işlediğini söyledi. Kartal, bundan sonra her hafta Cuma günü yapılan eylemlere tüm sosyalist, devrimci kurumları ve demokratik kitle örgütlerini davet etti. 

“Demiri demirle dövdüler / biri sıcak biri soğuktu 
İnsanı insana kırdılar / biri aç biri toktu”
 
İşçilerden Arif İnan bir basın açıklaması yaptı. Konuşmasına “Demiri demirle dövdüler / biri sıcak biri soğuktu / İnsanı insana kırdılar / biri aç biri toktu” şiirini okuyarak başlayan İnan, taşeron şirketin, iş kanununun 34. maddesini hukuken ve fiilen ihlal ettiğini, 114 enerji işçisini işten attığını ve atılan işçilerin yerine yeni işçilerin alındığını söyledi. İnan yaptığı açıklamada, asıl işveren BEDAŞ’ın atılan işçilerle yeni alınan işçileri karşı karşıya getirmek istediğini belirtti. 

Basın açıklamasının ardından Emeğe Ezgi grubu küçük bir konser verdi. 

75 günlük direniş 
Taşeron şirket bünyesinde çalışan Enerji Sen üyesi 114 enerji işçisi, ödenmeyen maaşları için iş bırakınca 75 gün önce işten çıkarılmış, bunun üzerine direniş başlamıştı. BEDAŞ önüne çadır kuran işçiler basın açıklaması ve yürüyüş yapmaktan Boğaz Köprüsü’nün trafiğe kapatmaya kadar militan bir mücadele yürütüyor. 

Enerji işçilerinin taşerona karşı mücadelesini örgütleyerek, kısa sürede ülke çapında yaygın bir örgütlenmeye erişen Enerji Sen’in DİSK’e yaptığı üyelik başvurusu ise yönetimin olumsuz tavrı nedeniyle olumsuz yanıtlanıyor. 


kaynak: Sendika.Org