BEDAŞ Direnişi 180. Gününde
Spread the love

BEDAŞ işçileri direnişlerinin 180. gününde her cuma olduğu gibi bu cuma da BEDAŞ Genel Merkezi önüne bir yürüyüş yaparak işten çıkarılmalarını protesto etti

BEDAŞ işçileri, DİSK Enerji-Sen öncülüğünde başlattıkları direnişin 180. gününde Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. “Hak verilmez alınır, zafer sokaka kazanılır” diyen enerji işçileri buradan BEDAŞ Genel Merkezi önüne bir yürüyüş yaptı. Eyleme işçilerin ailelerinin yanı sıra Sine-Sen Genel Başkanı Zafer Ayden ve DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da katıldı.

BEDAŞ binası önünde direnişteki işçiler adına basın açıklamasını Arif İnan Başgedik okudu. Başgedik, 180 gündür baskılara rağmen alanlarda olduklarını, ilk günki inançla ve kararlılıkla hakları için mücadele ettiklerini dile getirerek konuşmasına başladı.

‘Metal işçileri sarı sendikaya terk edilemez’
Bursa’da metal işçilerinin Türk Metal’in toplu sözleşme taslağının kendileriyle paylaşılmadan hazırlanmasına karşı Renault’u işgal ettiklerini hatırlanan Başgedik, “Metal işçileri sarı sendikaya terk edilemez” dedi. Başgedik, Renault işçilerinin eylemi sırasında Bosch işçilerine Türk Metal’in de aralarında olduğu bir grubun faşistin saldırısını da kınadıklarını belirtti.

Açlık grevlerininde 66. gününe gelindiğini söyleyen Başgedik, grevlerde ölümlerin başlamadan açlık grevlerinin taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

‘Bu kavganın büyümesi kaçınılmazdır’
Başgedik açıklamasını şöyle noktaladı: “Direnişimizin 180’inci gününde verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz. Bu kez de verilen sözler tutulmaz ise sonuçları ne olursa olsun hakkımızı alana dek kavganın daha da büyümesi kaçınılmazdır.”

Açıklamanın ardından eylem sona ererken, direnişçiler BEDAŞ binası önündeki direniş çadırlarında yerlerini aldı.

Kaynak: Sendika.Org


Spread the love