Baz İstasyonlarının Sertifikaları İptal Edildi

Halk ve çevre sağlığını tehdit eden baz istasyonlarına ilişkin yönetmeliğin Danıştay tarafından yürütmesi durduruldu. Karara göre, artık halkın ve ilgili kurumların görüşü alınmadan, yeni yönetmelik oluşturulamayacak. Çevre Mühendisleri Odası ve Tüketici Hakları Derneği, kararın uygulanması için takipçi olacaklarını açıkladılar.

7 Şubat günü düzenlenen basın toplantısında konuşan Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Murat Taşdemir, yönetmeliğin geçici 1. maddesi uyarınca bugüne kadar kurulan baz istasyonlarına verilen sertifikaların geçersiz olduğuna, kurulan istasyonların hukuka aykırı şekilde kurulduğuna Danıştay tarafından karar verdiğini belirtti.

Cep telefonlarının kalp, beyin, böbrek gibi organlardan uzakta tutulması gerektiğinin Sağlık Bakanlığı raporunda da yer aldığını belirten Taşdemir, raporda ayrıca hamilelerin, çocukların cep telefonu kullanmaması, uyurken telefonlarının kapatılması yönünde uyarı yapıldığını dile getirdi.  Cep telefonlarının bu kadar zararlı olduğu belgelenirken baz istasyonlarının insan sağlığına etkisiz olması beklenemeyeceğini söyleyerek kararın haklılığına vurgu yaptı. Taşdemir, Başbakanlığı, Ulaştırma Bakanlığını, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu’nu uyararak yeni baz istasyonu başvurusuna onay verilmemesi gerektiğini belirtti ve sessiz sedasız, gizli saklı bir şekilde yerleştirilen, ticaret ve rekabet hukukunu çevre ve halk sağlığının önüne koyan baz istasyonlarına karşı halkı mücadeleye çağırdı.

Açıklamada söz alan THD Genel Başkanı Turan Çakar ise, yerleşim alanlarına gelişi güzel yerleştirilen binlerce baz istasyonu olduğunu söyleyerek, Yargıtay’ın baz istasyonlarının yaşam alanları dışına kurma yönündeki kararının halka direnme hakkı doğurduğunu ve halkın da buna karşı sürekli direnişler örgütleyebildiğinin altını çizdi. Danıştay’ın verdiği son kararın uygulanmaması durumunda da halka direnme çağrısı yaptı.

Hukuki sürece ilişkin bilgi veren Avukat Baturay Altınok, Danıştay’ın verdiği karar ile bugüne kadar kurulu olan tüm baz istasyonlarının kaçak durumuna düştüğüne, karar gereği yeni baz istasyonlarının kurulabilmesi ve var olanların kullanılabilmesi için yeni bir yönetmeliğin hazırlanması gerektiğine dikkat çekti. Avukat Altınok, yeni yönetmeliğin hazırlanması sırasında ilgili odaların, demokratik kitle örgütlerinin ve halkın görüşlerinin alınmaması durumunda, iptal için başvuruda bulunacaklarını dile getirdi.

 

politeknik.org.tr