Baz İstasyonlarına Direniş Tüm Ülkeye Yayılıyor

Baz istasyonları uzun bir süreden beri özellikle halk arasında bir huzursuzluk ve sorun kaynağı olmaya devam ediyor.

  Baz istasyonlarının oluşturduğu manyetik kirliliğe ve bunun halk sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine karşı sürekli bir muhalefet vardı. Ancak GSM şirketlerinin 3G sistemine geçiş hazırlıklarını hızlandırdıkları temmuz ayında basına yansıyan baz istasyonlarına karşı tepki haberlerinde gözle görülür bir artış mevcut. Bu tepkiler kimi zaman baz istasyonu antenini kırmak, kimi zaman istasyona karşı eylem yapmak, kimi zaman da imza kampanyası, mahkeme, izin veren ev sahibine yönelik tepki gibi biçimler alıyor.

Politeknik.org.tr olarak temmuz ayında  basına yansımış baz istasyonlarına karşı tepki-direniş haberlerini derledik.

30 Temmuz 2009 – Eskişehir
Eskişehir Büyükdere Mahallesi sakinleri, mahallelerine kurulan baz istasyonuna karşı bir kez daha eylem yaptılar.
Orman Müdürlüğü`ne ait olan ve Dumlupınar Öğrenci Yurdu`yla, tıp fakültesinin hemen yanında bulunan Kent Ormanına kurulan baz istasyonunun önünde toplanan çok sayıda Büyükdereli, baz istasyonuna karşı tepkilerini bir kez daha gösterdiler.

30 Temmuz 2009 – İzmir
Ödemiş’te 50’nci Yıl İlköğretim Okulu’nun yakınındaki bir evin çatısına kurulmak istenen baz istasyonu, protesto edildi. Mahalle sakinleri Başbakanlık, ilgili bakanlıklar ve valiliği faks yağmuruna tuttu.

30 Temmuz 2009 – Mardin
Mardin’de 3G teknolojisi ile beraber kurulan baz istasyonlarında yaşanan artış vatandaşların tepkisini çekti. Vatandaşlar artık kira için tutacakları evlerin baz istasyonlarından uzak bir yerde olmasını tercih ediyor.

29 Temmuz 2009 – Ankara
Maliye Bakanlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı ve GSM operatörleri arasında 2001 yılında imzalanan protokol gereği 700 camiye baz istasyonu kuruldu. Vatandaşın tepkisine neden olan baz istasyonlarının 35`i mahkemelik oldu.

29 Temmuz 2009 – İstanbul
İstanbul Beylikdüzü Adakent sakinleri, anteni baca şeklinde gizlenmiş ve elektrik trafosuna yerleştirilmiş baz istasyonunu sonradan fark ettiler. Bedaş’a başvuran Beylikdüzü Barış Mahallesi halkı, konulan baz istasyonunun uzun zaman dilimi içerisinde doğuracağı zararlardan ötürü kaldırılmasını istediler. Site sakinleri, toplantılar yaparak,sağlıklarını tehlikeye düşüren baz istasyonunun kaldırılması için büyük uğraş veriyorlar. Bu süreçte sitenin hemen yakınındaki Sağlık Bakanlığına bağlı 80. Yıl Sağlık Ocağının da hemen yanı başına kamufle edilmiş bir baz istasyonu daha yapılmış olduğunu farketmişler.

26 Temmuz 2009 – Kocaeli
Gebze Osman Yılmaz Mahallesi`nde bulunan baz istasyonuna, mahallelilerin tepkisi sürüyor. Mahalle sakinleri, önceki gün 15 kişilik bir heyetle Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kület ile görüştüler. Temsilciler, halkın sağlığını olumsuz etkileyecek olan baz istasyonunun kaldırılmasını istediler.  Akşam saatlerinde baz istasyonu önünde toplanan yaklaşık 150 kişiye görüşmelerle ilgili bilgiler verildi. Halk, verilen sözlerin takipçisi olacaklarını söyledi.

26 Temmuz 2009 – İstanbul
Arnavutköy`de baz istasyonu gerginliği yaşanıyor. İlçenin Boğazköy Mevkii`nde yeralan Merkez Mahallesi Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi`nde yapılmak istenilen cep telefonu baz istasyonu vatandaşların tepkisine neden oldu. Baz istasyonunun yapılmaması için mahalleli imece usulu yardımlaşmaya gitti. Mahalleden her ev baz istasyonunun monte edilmemesi için her gece nöbet tutuyor. Esnaf ise aralarında topladıkları imzalar ile kaymakama şikayetlerini sunarak, insan sağlığını tehlikeye sokan baz istasyonunun kurulmasından vazgeçilmesini talep etti.

25 Temmuz 2009 – Kocaeli
Kocaeli’nin Derince ilçesinin Çınarlı Mahallesi’ne kurulmak istenen baz istasyonuna halk büyük tepki gösterdi. Çıkan arbedede, 2 kişi gözaltına alındı.
Merve Sokak’ta oturanlar, Turkcell tarafından kurulmak istenen baz istasyonuna tepki gösterdi. 3 gün önce de bölgeyi terk eden iş makinaları, polis gözetiminde yeniden gelince, gerilim arttı. Tepkiler dinmeyince, polise mukavemet ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan baba ile oğlu, ifadelerine başvurulduktan sonra serbest bırakıldı.

25 Temmuz 2009 – Samsun
Bafra İlçesinin Alparslan Mahallesi`ndeki Seyit Ahmet Camii`nin minaresine konulan GSM baz istasyonu, Bafra kamuoyunda büyük yankı uyandırıp tepki almış ve mahalle sakinleri konuyu hukuka taşımıştı. Yerel mahkemenin vatandaşların baz istasyonunun kaldırılması için taleplerini reddetmesi üzerine Yargıtay`a itirazda bulunulmuştu. Yargıtay, yerel mahkemenin kararını bozarak vatandaşları haklı buldu. Kararın, Türkiye`de örnek teşkil edeceği ifade edildi.

23 Temmuz 2009 – Zonguldak
Zonguldak`ta, mahkemenin, komşuluk hukuku ve sağlık açısından zararlı olduğuna karar verdiği bir evin çatısındaki baz istasyonunun elektrik akımı kesilerek, çalışması durduruldu. Alınan bilgiye göre, 2006 Aralık ayında Karaelmas Mahallesi`nde bir GSM firması tarafından bir evin çatısına baz istasyonu kurulması üzerine tepki gösteren vatandaşlar sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle önce eylem yaptı, ardından da baz istasyonu kaldırılması için dava açtı. Mahkemenin, istasyonun hem komşuluk hukuku, hem de sağlık açısından zararlı olduğuna karar vermesinin ardından, karar Yargıtay tarafından onaylandı.

22 Temmuz 2009 – İstanbul
Ataşehir İçerenköy`deki Gökyiğit camiine baz istasyonu takılmasına tepki gösteren mahalle sakinleri bugün erken saatlerde toplanarak eylem yapmaya başladı. Mahallede bir çok kişinin takılan baz istasyonu yüzünden kanser hastası olduğunu söyleyen mahalleliler duruma tepki gösterirken bir grup kadın caminin minaresine çıkarak tepkilerini burada sürdürdü. Büyük bölümü kadınlardan oluşan eylemciler baz istasyonu semtlerinden kaldırılana kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

20 Temmuz 2009 – Ankara
Ankara’nın Polatlı ilçesinde belediye meclisi, oy birliği ile kent merkezine yeni baz istasyonu kurulmaması ve mevcut baz istasyonlarının 6 ay içinde kent dışına çıkartılması kararı aldı. Baz istasyonları konusunda vatandaşlardan son dönemde çok sayıda şikayet aldıklarını belirten Belediye Başkanı Yakup Çelik, “Konuya ilişkin yargı kararları da dikkate alınarak yeni baz istasyonlarının kurulmasına izin verilmemesine, mevcut baz istasyonlarının da 6 ay içinde meskun mahal dışına taşınmasına karar verildi.” diye konuştu.

18 Temmuz 2009 – İstanbul
İkitelli Ziya Gökalp Mahallesi halkı, baz istasyonuna karşı mücadeleye devam ediyor. Mahallede yaptığı yürüyüşle sesini duyuran halk, dün de serbest kürsü kurarak sorunu tartıştı. Serbest kürsüden önce ajitasyon konuşmaları eşliğinde yapılan konuşmalarla mahalleli etkinliğe çağrıldı. Ses düzeninin kurulduğu arsada toplanan yaklaşık 400 mahalleli, mahallelerinde baz istasyonu istemediklerini söyledi.

17 Temmuz 2009 – Muğla
Marmaris ilçesinde baz istasyonlarının ilçe merkezinden kaldırılması için imza kampanyası başlatıldı.
Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri önderliğinde başlatılan kampanyaya vatandaşların çok ilgi göstermesi dikkat çekti.

16 Temmuz 2009 – Batman
Batman’ın Ziya Gökalp ve Raman mahallelerinde baz istasyonu kurulmasına tepki gösteren vatandaşlar, baz istasyonun kurulduğu yerlerden kaldırılmasını istedi.

16 Temmuz  – Kocaeli
Alikahya’da bulunan Kadın Doğum Hastanesinin girişine yapılan baz istasyonu nedeniyle Alikahya Fevzi Çakmak Mahallesi’nde oturan vatandaşlar baz istasyonu önünde eylem yaptı. Sloganlar atarak, açtıkları “Baz İstasyonu İstemiyoruz” pankartı ile baz istasyonunun bulunduğu alana kadar yürüyen mahalleliler burada bir basın açıklaması yaptı.

16 Temmuz 2009 – Muğla
Muğla`daki Karşıyaka, Kara Muğla Sokak`ta bulunan baz istasyonu mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu.
Yaklaşık bir yıl önce mahalle yakınlarına kurulan baz istasyonunda bir hafta önce çalışma yapıldığını belirten mahalle sakinleri, çalışmanın ardından istasyondan gelen sinyallerin evlerinde bulunan sabit telefonları ve televizyon frekanslarını etkilediklerini iddia etti. Sakinler, evlerinin hemen yakınında bulunan baz istasyonunun kaldırılması için imza topladı.

15 Temmuz 2009 – Hatay
Hatay merkeze bağlı Dursunlu beldesinde, bir GSM şirketine ait baz istasyonunun kurulmasını tepki gösteren mahalle halkı ile polis arasında arbede yaşandı.
Dursunlu beldesi Atatürk Mahallesi İnönü Caddesi`ne baz istasyonu kurmak isteyen şirket yetkilileri ile mahalleli arasında gergin dakikalar yaşandı.

13 Temmuz 2009 – İstanbul
Sarıgazi Demokrasi Caddesi(Merinos Halı üstü) üzerinde bulunan baz istasyonu halk tarafından yıkıldı.

13 Temmuz 2009 – Giresun
Mahallede yaşayan bir grup vatandaşın, baz istasyonunu kuracak ekibe tepki göstermesi üzerine ekip, olay yerinden ayrıldı.
Mahallelerine baz istasyonu kurulmasını istemeyen vatandaşlar bir süre sonra Belediye Başkanı Kerim Aksu’yu telefonla arayarak olay yerine davet etti. Vatandaşlar baz istasyonu kurulacak apartmanın önünde tepkilerini dile getiren slogan attı.

13 Temmuz 2009 – Karabük
Karabük’ün Safranbolu ilçesinde mahallelerine baz istasyonu kurdurmak istemeyen vatandaşlar, çocuklarıyla birlikte protestoda bulundu.
Edinilen bilgiye göre, Bağlarbaşı Mahallesi’nde bir GSM operatörü tarafından boş araziye Çukur kazılarak kurulmak istenen baz istasyonuna karşı çıkan mahalle sakinleri, sloganlarla protesto gösterisinde bulundu. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan mahalle sakinleri, bir vatandaştan kiralandığı bildirilen araziye baz istasyonunu kurmaya gelen GSM operatörü çalışanlarına engel olarak kazılan çukurda ağaç dalları yaktılar ve cep telefonu attılar.

12 Temmuz 2009 – Balıkesir
Balıkesir`in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldesi İskele mahallesi 2. Köprü mevkiinde Tedaş trafosu üzerine baca süsü verilerek yerleştirilen baz istasyonuna vatandaşlardan tepki gösteriyor. Altınoluk 2. Köprü civarında ikamet eden apartman sakinleri, yaklaşık 1,5 yıl önce kurulan baz istasyonuna kurulduğu günden karşı geldiklerini, ancak hiçbir sonuç alamadıkları için baz istasyonunu elleriyle yıkmayı düşündüklerini söyledi.

9 Temmuz 2009 – İstanbul
Maltepe`de elektrik direklerine yerleştirilen baz istasyonlarının kaldırılmasını isteyen vatandaşlar eylem yaptı.
Girne mahallesi Çiftlik sokakta toplanan yaklaşık 300 kişi, mahallelerine baz istasyonu kurulmasını protesto etti. Evlerinin balkonundan bakan mahalle sakinlerine hoparlör yardımıyla seslenerek eyleme katılmalarını isteyen vatandaşlar, baz istasyonlarının yerleşim alanları dışına kurulmasını istedi.

8 Temmuz 2009 – Hatay
Hatay`ın Samandağ ilçesine bağlı Sutaşı Beldesi`nde vatandaşlar kurulması istenen baz istasyonuna tepki gösterdi. Özellikle çocukların eylemde ön saflarda yer alması dikkat çekti.
Sutaşı beldesi Atatürk Mahallesi Pınar Caddesi üstünde kurulmak istenen baz istasyonuna tepki gösteren vatandaşlar, baz istasyonu kurulması planlanan bölgeye kadar yürüyerek eylem yaptı.

7 Temmuz 2009 – Balıkesir
Balıkesir`in Ayvalık ilçesindeki çarşı içinde bulunan onlarca baz istasyonu, ilçede faaliyet gösteren çok sayıda demokratik kitle örgütleri, bazı siyasi partiler ve vatandaşların tepkilerine neden oluyor. Baz istasyonu sahibi olan firmaların tepkilere cevap vermemesi, vatandaşların tepkilerini daha da arttırıyor.
İlçenin Talatpaşa Caddesi`nde bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı`na bağlı İlçe Müftülük binası üzerindeki baz istasyonu üzerinde önceki gün bakım ve onarım yapıldı. Çarşı içerisinde esnaf olan bazı vatandaşların baz istasyonu yetkililerine tepkilerini dile getirmesi, küçük çapta gerginliğe neden olurken, baz istasyonun bakım ve onarımını yapan taşeron firmanın teknik ekipleri, gelen tepkilerin muhataplarının kendilerinin olmadığını söylemesiyle, gerginlik kavgaya dönüşmeden önlendi.

3 Temmuz 2009 –  Yalova
Çınarcık ilçesi Taşliman mevkiinde oluşturulan baz istasyonu vatandaşların tepkisini topladı. Mahalle sakinleri baz istasyonunun kaldırılması için imza toplayacaklarını ve bunu Kaymakamlığa vereceklerini dile getirdiler.

3 Temmuz 2009 – Muğla
Muğla Atatürk Stadyumu`nda `Spor dostluktur, spor sağlıktır` yazan tabelanın asıl işlevinin baz istasyonu olduğunu öğrenen vatandaşlar tepki gösterdi.
Dört ay önce Muğla Atatürk Stadyumu`nun arkasına dikilen ve üzerinde `Spor dostluktur, spor sağlıktır` yazan yaklaşık 35 metrelik reklam panosunun asıl işlevinin mahalleye kurulan baz istasyonunu gizlemek olduğu anlaşıldı. Kandırıldıklarını düşünen mahalle sakinleri öfkeli.

2 Temmuz 2009 – Manisa
Manisa’nın Salihli ilçesinde Şehitler Mahallesi’nde kurulan baz istasyonu mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu.
Şehitler Mahallesi, Yeni yol sokakta yaşayan vatandaşlar “radyasyona hayır”, ” kanser olmak istemiyoruz” , “sağlıklı yaşam için baz istasyonunun kaldırılmasını istiyoruz” diyerek, mahallelerinde ilk eylemlerini gerçekleştirdiler.

2 Temmuz 2009 – Muğla
Muğla`nın Fethiye ilçesi Çamköy beldesinde, bir GSM operatörü tarafından reklam tabelası içine konulan baz istasyonu, bölgedeki çiftçilerin tepkisine neden oldu. Baz istasyonun seralardaki ürünlerine zarar verdiğini iddia eden köylüler, baz istasyonunun kaldırılması için imza kampanyası başlattı.

1 Temmuz 2009 – Balıkesir
Gümüşçeşme Mahallesi, 2. Akay Sokak`ta bir apartmanın çatısına yerleştirilen 4 adet baz istasyonu ile 50 metre mesafedeki Karanfil Sokak üzerinde bulunan 2 baz istasyonuna mahalle sakinleri büyük tepki gösterdi. Cep telefonlarını yere atan ve artık cep telefonu da baz istasyonu da istemediklerini belirten vatandaşlar mahallelerinde son zamanlarda artan ölüm ve hastalıkların da bu sebepten olduğunu iddia etti.

politeknik.org.tr