Bayındırlık bakanı karşı çıkanları umursamadığını açıkladı

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir Samsun’a yaptığı gezide yapılması planlanan Belediye Evleri kavşağı transit geçiş viyadüğü hakkında konuştu. Projeye Canik ilçesine vereceği zarar ve çevre üzerinde yaratacağı tahribat nedeniyle karşı çıkan dernekler ve meslek odalarını dinlemeyeceğini açıklayan Bakan “İşi ihale edip teslimini yapacağız, sonra basında tepki göstersinler” dedi

Canik ilçesindeki Belediye Evleri kavşağından transit geçiş için 90 milyon TL’lik proje hazırlandığını belirten Bakan Demir, hazırlanan projeye derneklerin ve meslek odalarının karşı çıktığını da ifade etti.

Yapılan hizmetlerin insanların rahatlığı ve huzuru için olduğunu kaydeden Demir, şöyle konuştu: ‘Kimse Kusura bakmasın. Sivil toplum örgütü veya meslek odası liderliği yapıp da kimsenin böyle şeylere alet olma hakkı yok. Mühendis odaları eğer olumsuz düşünürse biz de ‘yanlış karar aldık’ diye düşünürüz. Mühendis odalarının ne olduğunun mühendis odası yöneticilerinin farkında olması lazım. Böyle tuzu kuruluk, böyle sorumsuzluk olmaz. Yani mühendis odaları yanlış bile yapsa doğrudur. Benim ki sabır, görecekler bu projenin ne kadar gerçekçi ve doğru olduğunu. İnşaat mühendisleri ve mimarlar odası bu proje olmadan da olur ve şu anda yapılması uygun değil diye biliyor. Ben de çıkıp diyeceğim ki ‘Nasıl öyle dersiniz, bu uygun projedir’. İşi ihale edip teslimini yapacağız, sonra basında tepki göstersinler. Vatandaş, mühendis ve mimar değil ki projeyi ve işi yaptırmaya başlayalım, bir de vatandaşın gözünde bu iş problemli hale gelsin. Bu şehre haksızlık olur. Canik Belediyesinin, ‘yol yapılınca binaların önünü kapatacak’ şeklinde itirazı var. Kısmen kapatacak ama Canik ile sanayiyi çok kolay birleştirecek. Trafiği yukarı alıyorsunuz, alt kısmı rahatlıkla şehir içi trafiği olarak kullanıyorsunuz. Transit geçiş yukarı alındığında orası rahat bir hale gelecek. Bu proje sadece oradaki problemi çözmekle kalmıyor Toptepe gibi çevre yolların da problemini çözüyor. Projenin yan yolları da var. Transit yolun bir çok noktadan yan yol girişi var. Hem de ana yola geçiş var. Canik ilçesinin yukarısında yapılacak yolun beş kilometresi tünel, yedi kilometresi ise viyadük oluyor. Şehir içi trafikle pek bağlantısı da kurulamıyor. Yol, sadece direkt transit geçişe yönelik.’

TMMOB ve Dernekler ne demişlerdi?

Temmuz 2010’da Belediye Evleri Kavşağı ile Asarcık İlçe Yolu Kavşağı arasında, çevre yolu üzerinde yapılması planlanan katlı yol projesi hakkında ortak bir basın toplantısı düzenleyen İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Mimarlar Odası, Makine Mühendisleri (MMO) ile Şehir ve Bölge Plancıları Odası, projenin iptal edilmesi gerektiğini bildirmişlerdi.

Ortak açıklamada, bölgede inceleme ve değerlendirme yaptıklarını belirtilerek ‘Canik İlçesi’nin Sanayi Bölgesi ile Şehir merkezinden koptuğu, aradaki çevre yolunun katlı yola çevrilmesi durumunda tamamen kopacağı, görsel, gürültü ve hava kirliliği yaratacağı, bölgede hâkim olan kuzey ve kuzey batı rüzgarları ile hava kirliliğinin ve gürültünün Canik ilçesinin yoğun yerleşim alanlarını olumsuz etkileyeceği, katlı yapılacak yolun Belediye Evleri Kavşağından sonra Samsun-Trabzon Karayoluna bağlandığı, bu yolda trafiğin çok daha yoğun olduğu, esas sıkışmanın burada olduğu, sorunun katlı yol yapılarak çözülmesi düşünülüyorsa önce buranın katlı yol olarak yapılması gerektiği, bu düşüncenin giderek yolların katlı yol olarak çözümünü getireceği, bunun doğru olmadığı’ açıklanmıştı.

Projeye ilçede bulunan 40 köy ve 14 mahalle halkı adına Canik Muhtarlar Derneği Üyeleri de karşı çıkmıştı. Dernek tarafından yapılan açıklamada 1800 metre uzunluğunda olması planlanan viyadüğün hem görsel, hem de işlevsel açıdan ilçeye bir fayda sağlamayacağı belirtilerek “Bizler bu bölgede yaşayanlar olarak bu viyadük projesinin kamu menfaatiyle bağdaşmadığını düşünüyoruz. Söz konusu proje trafiği hiçbir şekilde rahatlatmadığı gibi büyük bir sosyal yarayı da beraberinde getirecektir.” şeklinde açıklamada bulunulmuştu.

politeknik.org.tr