“Rant Köprüsü”ne İzin Vermeyeceğiz!

TMMOB’nin de 7 oda şubesiyle çalışmalarına katıldığı “Üçüncü Köprü Yerine Yasam Platformu” bileşenleri, 11 Ekim Cumartesi günü Tarabya Üstü’nde biraraya gelerek, 19 Ekim yürüyüş güzergahı üzerinde bulunan ev ve isyerlerine el ilanı dağıttı. Dağıtılan bildiride, AKP Hükumetinin,  uzun bir süredir gündemde tuttuğu 3. Köprü bir rant köprüsü olarak nitelendi. El ilanında ayrıca; İstanbul’un rant uğruna yeni bir cinayete kurban edildiğinin altı çizilerek projenin hayata geçmesi halinde, ormanların, su kaynaklarının, doğal ve tarihsel çevrenin ve barınma hakkının ciddi bir saldırı ile karşılaşacağı belirtildi. Cumhuriyet, Tarabya ve Ömürtepe semtlerinde dağıtılan el ilanında, 19 Ekim Pazar günü saat 12.00’da başlayacak yürüyüşe de çağrı yapıldı. El İlanının tam metni şöyle;

Değerli Komşularımız,

AKP Hükumeti, uzmanların ve Sarıyer Halkının görüşlerini dikkate almadan, bizi ve tüm İstanbul’u RANT uğruna yeni bir cinayete kurban etmeye, Beykoz-Tarabya arasına bir RANT KÖPRÜSÜ yapmaya hazırlanıyor.

NE İÇİN? Sadece otomobil ve petrol tekellerinin, rantiyecilerin cebini daha fazla doldurabilmek için… Halbuki;

            3. Köprü demek, ilk iki köprüyle 20.000 hektarı yok olan ORMANLARIMIZIN SONU demektir.

            3. Köprü demek, son kalan su havzalarının da yapılaşmaya açılması ve zaten iyice azalmış olan SU KAYNAKLARIMIZIN SONU demektir.

            3. Köprü demek, daha fazla özel araç, daha fazla otoban demektir. 3. Köprü demek, kilitlenmiş bulunan ŞEHİRİÇİ ULAŞIMIN FELÇ OLMASI demektir.

            3. Köprü demek boğazdan geçmeye çalışan son kalan dört-beş BALIK TÜRÜNÜN DE SONU demektir.

            3. Köprü demek korumaya çalıştığımız yeşil Tarabya ve Sarıyerimizin sararması, solması demektir. KİRLİLİK, GÜRÜLTÜ ve KARGAŞA demektir.

            3. Köprü demek, elimizden sürekli alınmaya çalışılan EVLERİMİZİN, BARINMA HAKKIMIZIN, MAHALLEMİZİN SONU demektir. 3. KÖPRÜ YIKIM DEMEKTİR.

 

Biz Sarıyer, Beykoz ve tüm İstanbul Halkı olarak, KÖPRÜ ALTINDA, EGZOZ GAZINDA YAŞAMAK İSTEMİYORUZ!

Üçüncü Köprü yerine ORMAN ve SU istiyoruz, Evimizde KORKMADAN BARINMAK, mahallemizde komşularımızla İNSANCA ve KARDEŞÇE YAŞAMAK istiyoruz!

Bir avuç asalağın rantı uğruna yeşilimizi, boğazımızı ve mahallemizi kurban ettirmeyeceğiz…

Mahallemizi rantiyecilere, para babalarına bırakmamak için tüm komşularımızı 19 Ekim Pazar günü, saat 12.00’da HACIOSMAN’dan TARABYA’ya yürümeye ve burada yapılacak basın açıklamasına katılmaya çağırıyoruz.

 

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ YERİNE YAŞAM PLATFORMU

BOÇEV, TEMA, Kilyos Çev. ve Kor. Der., Arnavutköylüler Derneği, Kuzguncuklular Derneği, SOS İstanbul Çev. Gön. Platformu, ADD, Halkevleri Sarıyer Şb, Halkevleri Beykoz Şb, ÇYDD, Poligon Mah. Muhtarı, Baltalimanı Mah. Muhtarı,Sarıyer Mah. Muhtarı, Maden Mah. Muhtarı,Yenimahalle Muhtarı, Rumelikavağı Mah. Muhtarı, Beykoz Dernekler Birliği, Beykoz İnisiyatifi, İMECE – Toplumun Şehircilik Hareketi, TMMOB Orman Mühendisleri Odası İst. Şb.,TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İst. Şb., TMMOB Şehir Plancıları Odası İst. Şb., TMMOB Mimarlar Odası İst. Büyükkent Şb., TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İst. Şb., TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İst. Şb., TMMOB Makina Mühendisleri Odası İst. Şb., Eğitim-Sen 3 Nolu Şube, DİSK Genel-İş 1 Nolu Şube, Tüm Bel-Sen 2 Nolu Şube, DİSK Emekli-Sen, Derbent Güz.Yard. Der., Maden Mah. Dereiçi Kültür Sos. Yard. Der., Kazım Karabekir Paşa Mah. Yard. Der., Maden Mah. Çevre Yard. Der., Tonyalılar Kültür Yard. Der., ”Vapurlarımızı Vermiyoruz!” Platformu, Haydarpaşa Dayanışması Platformu,TÜKODER Beykoz Şb., TÜKODER Üsküdar Şb., Yurtsever Cephe Mühendis Mimar Şehir Plancıları, TODAY, Sarıyer Doğa ve Hayvan Dostları Platformu, Kireçburnu-Ömürtepe Mah. Halk Odası, Sarıyer Belediye Meclisi Üy. Hüseyin Coşkun, Sarıyer Belediye Meclisi Üy.  Erdal Sarıgöl, İBB Meclisi Üy. Engin Erkin