Yakup Abdal Mahallesi Halkı ‘Barınma Hakkı’na Sahip Çıktı

Yakup abdal mahallesi sakinleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin usulsüz yıkım tebligatları göndermesi ve bugün yıkıma geleceklerini bildirmesi üzerine, mahalleye giriş yolu olan Kuruçay (otoban kavşağı çift yön) caddesini trafiğe kapadı.

 

Mahalle sakinleri, yıllardır burada oturduklarını ve yıllardır vergi ödediklerini ve şimdi de belediye yapılara kaçak diyerek yıkmak istediğini belirterek yıkımlara izin vermeyeceklerini söylediler.

 

Yakup Abdal halkı yapılan basın açıklamasında, evlerine imar izni verilmesi, yolların asfaltlanmasını, sokakların aydınlatılmasını, kanalizasyon sisteminin kurulmasını dile getirdi. Mahalle temsilcileri taleplerini Büyükşehir belediyesine bildirmek üzere bir heyet oluşturarak İmar müdürlüğüyle görüşmek üzere yola çıktılar. Bu esnada yaklaşık 400 mahalleli yolu trafiğe kapalı tutarak heyeti bekleme kararı aldı. Polis ve Jandarmanın yoğun olarak yolun trafiğe açılmasını ve yapılan eylemin yasadışı olduğunu söylemesi üzerine mahalleli kararlı bir şekilde heyeti beklemeye devam ettiler.

 

Eylem süresince kadınlar kararlılıklarıyla eylemin öncüsü durumundaydılar. Yaklaşık bir buçuk saat süren bekleyişin ardından heyet belediyeye taleplerini ileterek mahalleye döndü.burada yapılan görüşme ile ilgili bilgi veren mahalle temsilcisi belediyenin mahallelinin taleplerini kabul ettiğini ve çalışmalara başlayacaklarını ancak yıkımlara devam edileceğini söylediklerini açıkladılar. Bunun üzerine mahalleliler mahalledeki sorunlara ve yıkımlara karşı bir arada durarak mücadeleye devam edeceklerini belirterek eylemi bitirdiler. Eylem boyunca barınma hakkı bürosu mahalleliyle yan yana durarak bundan sonra da barınma hakkı mücadelesinde mahallenin yanında olacağını belirtti.yaklaşık beş saat süren eylem süresince “Barınma hakkımız söke söke alırız”, “işsizlik bahtımız gecekondu hakkımız”, “yıkımlara karşı omuz omuza”, “Gökçek istifa” sloganları atıldı ve lastikler yakılarak yollar kesildi.

 

06 Ekim 2008 – Sendika.Org / Ankara