İzmir Genç İMO: “Türkiye-İsrail arasında yapılan bütün askeri ve ticari anlaşmalar fesh edilmelidir”

 

08 Ocak 2009

Hepinizin bildiği üzere; yaklaşık on gündür İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam etmektedir. Bu saldırılarda hedef olarak okullar, hastaneler, camiler, ve alışveriş merkezleri seçilerek doğrudan sivil halka zarar verilmiştir. Bunun yanında İsrail şehrin elektrik şebekesine zarar vererek, su borularını bombalayarak ve bölgeye gönderilen yardımları engelleyerek insanların temel ihtiyaçlarını karşılamasının önüne geçmiş, onları sefalete ve ölüme terk etmiştir.

 

 

Kuşkusuz bu emperyalist saldırılar temel olarak küresel kapitalizmin içine düştüğü krizin yansımasıdır. Ekonomisi silah sanayine dayanan İsrail ve ABD krizden çıkış yolunu her zamanki gibi savaş ekonomisinde bulmuşlardır. Bu ülkeler ekonomilerini düzlüğe çıkarmak adına Gazze halkının göz göre göre ölmesine sebep olmaktadırlar.

 

 

AB ülkeleri ise İsrail’in Filistin halkına yaptığı saldırıların “kendisini korumaya yönelik” olduğunu iddia ederek emperyalizmin demokrasi ve insan haklarından ne anladığını gözler önüne sermiştir. Ortadoğu ülkeleri saldırıları sessizce izlemektedirler. Yönetenlerin bu tavrına karşı dünya halkları bu insanlık dışı duruma karşı seslerini yükseltmişler ve Filistin halkının yanında olduklarını bildirmişlerdir.

 

İsrail’e yönelik tepkilerin en yoğun gösterildiği ülke kuşku yok ki Türkiye’dir. Ülkenin dört bir yanında, meydanlarda ve üniversitelerde düzenlenen eylemlerde, Filistin’e destek mesajları yağmış ve İsrail lanetlenmiştir. Başbakan da meclisteki grup toplantısında son derece sert bir konuşma yaparak olaylara tepkisini dile getirmiştir. Bu tepkinin lafta kalmaması için;  Türkiye-İsrail arasında yapılan bütün askeri ve ticari anlaşmalar fesh edilmeli, ve meclisimizde yer alan Türkiye-İsrail dostluk grubu lav edilmelidir.

 

Bizler CBÜ öğrencileri insanlığımızın bir gereği olarak bu vahşete kayıtsız kalmıyoruz, birer emperyalist katil olan, ABD ve İsrail’i lanetliyor ve mazlum Filistin halkının yanında olduğumuzu bildiriyoruz.

 

 

 

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI 
İZMİR ŞUBESİ ÖĞRENCİ ÖRGÜTLENMESİ

 

genç-İMO