Film Gösterimi: EMO İstanbul Şube’de yaz boyunca film günleri…

EMO Film Günleri, Temmuz-Ağustos aylarında EMO İstanbul Şube Alaettin Anahtarcı Konferans Salonu’nda düzenlenecek. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan film gösterimlerine tüm üyeler davetlidir.

 


Santiago‘da Yağmur (El Sombre Santiago) 
(DİGİTALKÜLTÜR‘ün Katkılarıyla)

Yönetmen: Helvio Soto Jean-Louis TRINTIGNANT Annie GIRARDOT

11 Eylül 1973 Şili… 

Latin Amerika‘da halkın, demokratik bir seçimle işbaşına getirdiği, ilk sosyalist devlet başkanı Salvador ALLENDE… Allende, Amerikan işbirlikçisi, faşist general Pinochet tarafından kanlı bir darbeyle devrilir ve katledilir… 

Tek suçu, A.B.D tekellerinin sömürüsüne karşı, Şili‘nin ulusal zenginliklerinden bakır madenlerini millileştirmek ve milli bir ekonomi inşa etmek olan Allende, ülkesindeki CİA darbesine karşı, ölünceye kadar yüksek bir onurla direnir. CİA, Pinochet cuntasına, Şili‘nin ilericilerini, aydınlarını, sanatçılarını yok ettirir. Şili‘yi dünyanın en büyük hapishanesi haline getirir.

Gösterim Tarihi: 18 Temmuz 2008/Cuma
Yer : Alaettin Anahtarcı Konferans Salonu
Saat : 19:00


DEVRİMCİ GENÇLİK KÖPRÜSÜ

Yönetmen: Bahriye Kabadayı
Türü: Belgesel

İstanbul Boğaz Köprüsü yapım çalışmaları sırasında bir grup üniversite öğrencisi Boğaz‘a köprü yapma fikrine sosyal, politik ve şehir planlaması açılarından karşı çıkarak Boğaz Köprüsü yapımını tartışmaya açarlar. Boğaz Köprüsü‘nün petrole bağımlılığa, başlamış olan iç göçün ve trafik sorununun artmasına, rant kavgalarına, doğal ve kültürel dokunun bozulmasına neden olacağını düşünen öğrenciler böylesi büyük yatırımlardan herkesin yararlanabilmesi gerektiği fikrinden hareketle ülkenin ‘en uzak‘ köşesine, Hakkari‘ye giderek canlar alan Zap Suyu üzerine bir asma köprü inşa etmek için kampanya başlatırlar: “Boğaz‘a değil Zap‘a köprü!”. 
Gelen desteklerle kısa sürede inşası tamamlanan köprüye ‘Devrimci Gençlik Köprüsü‘ adı verilir. Köprü, Hakkarililer için hiç oraya gitmedikleri halde 68 olayları sonunda idam edilen gençlik liderlerinin adlarıyla andıkları bir efsane haline gelir.
Aradan geçen iki askeri darbe ve bir darbe girişimini içeren yıllardan sonra, 1999‘da kimliği bilinemeyen kişilerce dinamitlenerek yıkılan köprünün hikayesi “küçücük” bir köprünün neler ifade edebileceğini gösteriyor.

Gösterim Tarihi: 01 Ağustos 2008/Cuma
Yer : Alaettin Anahtarcı Konferans Salonu
Saat : 19:00
Söyleşi : Yönetmen Bahriye Kabadayı


EL CHE

Yönetmen: Maurice Dugowson
Senaryo/Araştırma: Pierre Kalfon
Yönetmen: Maurice Dugowson
Senaryo/Araştırma: Pierre Kalfon
96 dakika
(Belgesel)

Che‘nin yakınındaki dönek, Regis Debray… Che‘yi öldüren ve o günden beri korkuyla saklanan çavuş Mario Teran‘ın itirafları … 

(DİGİTALKÜLTÜR‘ün Katkılarıyla) 
Gösterim Tarihi: 15 Ağustos 2008/Cuma
Yer : Alaettin Anahtarcı Konferans Salonu
Saat : 19:00