Yurtsever Cepheli Mimar Mühendis ve Plancılar: “Doğalgaz Zehirlenmelerinin Sorumlusu AKP’li Yerel Yönetimlerin Piyasacı Zihniyetidir…”

BASINA ve KAMUOYUNA

02.01.2009

 

Yurtsever Cepheli Mimar Mühendis ve Plancılar

 Başkent Doğalgaz AŞ. Genel Müdürü Veysel Karani Demir’i açıklamalarından dolayı kınamaktadır!

 

1 Ocak’ta Ankara Çukurca mahallesindeki bir evde 7 genç doğalgaz zehirlenmesiyle hayatını kaybetmiş, aynı apartmandaki başka bir dairede yaşayan aile fertleri de hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınmıştır. Başkent Doğalgaz AŞ Genel Müdürü Veysel Karani Demir; sorumluluk kabul etmediklerini, vatandaşları doğalgaz zehirlenmelerine karşı “paralı ilanlarla”  uyardıklarını bu nedenle sorumluluğun “ev sahiplerine” düştüğünü   iddia etmektedir.

Ankara’da doğalgazla ısınma sistemleri yaygınlaştırılırken çok katlı bina ve siteler dahil olmak üzere yerleşim alanlarında merkezi ısıtma sistemleri yerine kat kalorifer sistemi döşenmekte hatta ve hatta daha önce merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılan yerleşimlerde de kat kaloriferli sisteme dönüşüm özendirilmektedir. En yakın örneği Ankara, Balgat, 100. yıl mahallesidir. 5000 den fazla konutun merkezi ısıtma sisteminden kat kaloriferli sisteme geçişi sağlanmıştır.

Bugün  Ankara’da doğalgaz abone sayısının  Başkent Doğalgaz AŞ. verilerine göre 1.111.929 olduğu belirtilmektedir.

Ankara’da her bir dairede bulunan kombi potansiyel risktir.  “Kat kaloriferi” denilen ısıtma sistemleri ile Ankaralılar sürekli olarak zehirlenme tehditiyle karşı karşıyadır.

 

Sayın Veysel Karani Demir!

Her bir  abone, şirketiniz için sayaç parası, pil parası, proje onay parası, hat döşeme parası, daha fazla gaz parası demektir. Büyükşehir belediyesi  yönetimince Ankaralılardan nasıl fazla doğalgaz parası tahsil edildiği ise hala hafızalarımızdadır.

Merkezi ısıtma sistemi yerine ikame edilen “kat kalorifer sistemi” nin her yeni daire için yeni bir abone olarak kasanıza girecek  artı kar olduğunu düşünürsek, doğalgaz zehirlenmelerinin sorumluluğunu “abone” lere atarak ne kendinizi, ne de piyasacı zihniyetinizi aklayabilirsiniz.

Doğalgazdan zehirlenenlerin sorumlusu “ev sahipleri” değil Sizlerin “Piyasacı Zihniyet”inizle gerçekleştirdiğiniz bilim, teknik ve mühendislikten uzak uygulamalarınızdır.

 

Kamuoyuna Saygılarımızla.

 

Yurtsever Cephe Ankara Mühendis –Mimar ve Plancılar