Jeofizik Mühendisleri Odası: “TMMOB ve Bağlı Odalar Bilim ve Teknolojinin Işığında Halktan Yanadır”

Basbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Kızılcahamam’daki AKP İstisare ve Değerlendirme toplantısının kapanısındaki konusmasında, meslek odalarının AKP’li belediyelerin Çalısmalarına engeller koyduğunu iddia etmistir.

 

 

Basbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konusmasını, AKP’li yerel yöneticilerin basarısızlıklarını, hukuk tanımaz tavırlarını, kadrolasmalarını örtmek ve yaklasan yerel seçimlerde puan kazanmak amacı ile yaptığını algılıyoruz. çok yakın geçmiste anayasa değisiklikleri, türban, sosyal ve ekonomik konularda yargıyı, üniversiteleri, demokratik kitle örgütlerini nasıl yok saymaya çalıstığını unutmadık.

 

TMMOB ve bağlı odalar, bilim ve teknik dısı, hukuk tanımaz, kamu yararına olmayan tüm uygulamalara karsı çıkmıstır, bundan böyle de karsı çıkmaya devam edecektir. Yerel yönetimlerin, çağdas kentlesme kriterlerini hiç sayarak yaptığı uygulamalara, TMMOB ve bağlı odalar, kamu yararı adına halktan yana tavır alacaktır.

 

Kentlerdeki tarihi dokuyu, tarım alanlarını yok edecek, park ve yesil alanları yeraltı su kaynaklarını düşünmeden, bölgenin yer yapısını ve depremselliğini dikkate almadan yapılasmaya gidilmesine elbette TMMOB ve bağlı odalar, çağdaslık ve halk adına karsı çıkacaktır.

 

Ülkemizin büyük bir kısmı deprem ve afet bölgesidir. Yerel yönetimlerin bazılarında, yönetmelik ve genelgelere rağmen yer seçimi, imar alanlarının ve sanayi bölgelerinin belirlenmesi, ulasım güzergahlarının saptanması, yeraltı su alanlarının belirlenmesi gibi konularda hala Jeofizik Mühendisleri yok sayılmaktadır. Oda olarak bizlerde yanlıs uygulamalara karsı yasal mücadelemizi sürdürmekteyiz. Yerel yetkililere karsı, hukuksal ve yasal mücadelenin TMMOB ve bağlı odalar tarafından yapılmasını, çalısmaları engelleme olarak değerlendiren bir zihniyet ile karsı karsıyayız.

 

Tüm kurum ve kuruluslar bilim ve teknoloji ısığında, çevreye duyarlı, insan sağlığına ve can güvenliğine önem veren, katılımcı, demokratik, seffaf, kamu yararını gözeten uygulamalar yapmak zorundadırlar.

 

Tüm mühendisler, mimarlar ve sehir plancıları; kamu yararı olmayan, hukuk dısı, yanlıs yapılan uygulamaların takipçisi olmustur, olmaya da devam edecektir.

 

Kamuoyuna duyurulur.

 

TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI

YÖNETİM KURULU