Başkent Dayanışması Saraçoğlu Mahallesi’ne sahip çıktı

Başkent Dayanışması, Dünya Çevre Günü’nde tüm Ankaralılar’a kentin ender nefes alma mekanlarından olan ve TÜRGEV’e verileceği söylenen Saraçoğlu Mahallesine sahip çıkma çağrısı yaptı.

Başkent Dayanışması, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nünde, Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanı olarak kentin merkezinde sahip olduğu yeşil alanla temiz hava koridoru yaratan Saraçoğlu Mahallesinde eylem yaptı. Konur Sokak’ta toplanan Başkent Dayanışması “Saraçoğlu Mahallesi ranta kurban edilemez” yazılı pankartıyla Saraçoğlu’na yürüdü. Yürüyüşe meslek örgütleri üyeleri ve yaşam savunucuları katıldı.

“Kültürel mirasın tahrip edilmesine karşıyız”
Saraçoğlu Mahallesi’nde Başkent Dayanışması adına konuşan Mimarlar Odası IMG_3494-225x300Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “5 Haziran Dünya Çevre gününde; Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesinde, bir kez daha yaşam çevrelerimize yönelik rant politikalarına, ormanlarımızın doğal SİT alanlarımızın yok edilmesine kültürel mirasımızın tahrip edilmesine karşı bir aradayız. Bu ülkeyi yönetenler, anayasal görevlerini ihlal ederek, yaşam alanlarımızı, korumasız, korunaksız bırakarak önce çöküntü haline getiriyor, sonrada itibar adı altında rant makineleri ile yaşam alanlarımıza girerek, değerlerimizi yok ediyor, yaşam izlerini silerek ticarileştiriyor. Yaşam çevrelerimiz, bu çevrede biriktirdiğimiz anılarımız, tarihsel birikim ve kültürümüz yok ediliyor. Rant politikaları, Ankara Büyükşehir Belediyesine devredildiği, okulun boşaltılacağı söylemleri ile geleceğinden kuşku duyduğumuz bugünlerde, Saraçoğlu Mahallesinin ranta kurban edilemeyeceğini bir kez daha ifade etmek için buradayız. Herkesi de Saraçoğlu’nun bütün ağaç altlarını, sokaklarını ve çayırlarını doldurmak üzere bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

volkan-bilgin-225x300“Her ağacın, her yapının dibinde bizi bulacaklar”
Eylemde söz alan Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Volkan Bilgin, mesleki sorumlulukları dahilinde kentin değerlerine sahip çıkmaya devam ettiklerini vurguladı. Bilgin “Başkent Dayanışmasının bileşeni olan HKMO Ankara Şubesi Saraçoğlu Mahallesinin ranta teslim edilmesinin karşısında duracaktır. Cumhuriyet tarihinin ilk mimarisi olan bu sosyal alanın yok edilmesine karşı her bir ağacın dibinde, her bir mimari yapının önünde bizi, Ankara halkını bulacaklar. Mücadelemiz devam edecek, biz değil onlar kaybedecek” ifadelerini kullandı.

“Saraçoğlu’nu sessiz bırakmayacağız”
Eylemde söz alan Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Erkin Etike “Saraçoğlu Mahallesi’nde ne yapılmak istendiğini bilmek istiyoruz. Bu mahalledeki evler boşaltıldı,okulun eğitimine son verileceği söyleniyor. Burada ne yapılacağını mahallenin kaymakamı dahi bilmiyor. Bu mahalledeki her bir ağacın, Cumhuriyet döneminden miras kalan her bir yapının sahibi bütün Ankaralılardır ve Ankaralılar bu doğal değerlerine sahip çıkacaklardır.” şeklinde konuştu.

Başkent Dayanışması, Saraçoğlu Mahallesi’ndeki eylemlerin devam edeceğini açıklayarak açıklamayı tamamladı.

baskent-dayanismasi-saracoglu5haziran-manset

politeknik.org.tr