PMO, Bartın’da Termik Santrale Hayır dedi.
Spread the love

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkezi, Bartın`ın Amasra İlçesinde kurulması planlanan termik santrale karşı bir basın açıklaması düzenledi. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı basın açıklamasında konuşan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Oruç Kaptan, Türkiye`ye 100`den fazla termik santral yapılabileceğini ama bir Amasra daha yapılamayacağını söyleyerek, termik santral kurulmasına karşı olduklarını belirtti.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, Hema Şirketi tarafından Amasra’ya kurulmak istenen termik santrale karşı başlatılan imza kampanyasına destek vermek amacıyla Amasra’ya geldi. Yaklaşık 20 üye ile Amasra’ya gelen PMO heyeti Amasra Kültür Park’ta basın açıklaması yaptı. Bartın Eğitim-Sen, PMO Bartın İl Temsilciliği, JMO Bartın Şube Yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi, Amasra Çevre Birlikteliği, Bartın Orman Fakültesi Öğretim Üyeleri’nin de destek verdiği basın açıklamasını PMO Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Oruçkaptan yaptı. Oruçkaptan, HEMA yetkililerinin tüm açıklamalarında Amasra’da iş olanakları yaratacaklarını söyleyip insanları işsizlikle tehdit ettiğini belirtti. HEMA’nın “Termik Santral yapılmazsa kömür çıkarılamaz ve sizlerde işsiz kalırsınız” dediğini belirten Oruçkaptan, “HEMA yetkilisi Amasra’da termik santral yapımının herkesi işi bilmeden gösteriş yaptığını ve termik santrale karşı toplanan imzaların gelen geçenden toplandığını iddia ettiğini belirterek “Yine termik santral yapacağız ama çevreci bir santral olacak diyorlar. Bacasından duman bile çıkmayacak diyorlar. Bizler aynı kandırmacaları Yatağan Santrali kurulurken de dinlemiştik. Bacası yüksek olacaktı. Filtre takılacaktı ve dumanda çıkmayacaktı. Ama bugün yatağan dumandan boğuluyor ve her geçen gün daha da ölüyor. Amasra’dan elinizi çekin” dedi.

Amasra Baki Kalsın İstiyoruz!

Halk Gazetesi’nin sorularını da yanıtlayan PMO Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, Amasra’nın Karadeniz kıyılarındaki doğal, kültürel ve arkeolojik özelliklere sahip nadir kıyılarından birisi olduğunu söyledi. Amasra’nın ülkede çok özel bir bölge olduğunu kaydeden Oruçkaptan, “Amasra’ya termik santral yapılmasını hiç doğru bulmuyoruz. Çünkü yayacağı kirlilik, atacağı baca gazı ve külleri bunların insan sağlığını tehdit edecek ve çevreyi kirletecektir. Ayrıca buradan çıkacak olan kömürün kalorisinin termik santral için yetersiz olduğu söyleniyor. Dolayısı ile HEMA, kömürü yurt dışından getirecek. Bugünkülerde planın bir parçası. Termik Santral kurulursa Amasra çok değişecektir. Turistik özelliği de kalmayacaktır. Turizmden geçinen insanların yaşamları da olumsuz yönde etkilenecek. İnsanlar iş vaadiyle kandırılıyor ama ülkemizin doğal ve kültürel zenginliklerini kaybediyoruz. Türkiye’nin birçok yerinde bu kayıpları yaşadık. Artık burası kalsın istiyoruz. Önce Amasra ve Bartın’dan başlayarak tüm Türkiye genelinde yayılan bir imza kampanyası başlattık. Bu kampanyamız sonuçlandığı zaman ilgili mercilere teslim edeceğiz. Biz PMO olarak daha bilimsel araştırmalar yapılıp Amasra’da bir Rüzgar Santrali kurulabilir. Bu tür araştırmaların yapılmadığı da elimizdeki raporlarda var. Bir takım sermaye şirketlerine rant sağlamak amacıyla Türkiye heba edilmemeli. Artık Türkiye çok az kaldı” dedi.

Halkın Önünde Hiçbir Güç Duramaz!
Selim Bostancı’ya konuşan PMO Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, “Bartın ve Amasra Belediye Başkanı da burada termik santral kurulmasını istemiyor. Burada imza atan her vatandaş bu ülkenin vatandaşıdır. Bugün iktidarda olan insanları da bu halk seçmiştir. Bu imzalar ve halk tepkisi küçümsenmemelidir. Onlarda bu ülkenin vatandaşı ise Amasra’dan ellerini çekmelerini istiyoruz. Çünkü her şey para demek değil. Buradaki halk gerekeni yapacaktır. Halk hareketinin önünde hiçbir güç duramaz. Halk hareketi içinde siz gazetecilere büyük sorumluluk düşüyor” dedi.

 

Kaynak: Bartın Halk Gazetesi, pmo.org.tr 


Spread the love