Başakşehir’de parkını savunan mahalleliye polis saldırdı
Spread the love

İstanbul-Başakşehir’de bulunan Göçmen Konutları’nın tek yeşil alanı yıkmaya gelen ekiplere tepki gösteren halka polis saldırdı. Öğle saatlerinde ve akşam yaşanan iki saldırıda 11 kişi gözaltına alındı. Halk park için beklemeye devam ediyor dayanışma çağrıları yapılıyor

İstanbul-Başakşehir’de bulunan Göçmen Konutları’nın tek yeşil alanı olan parkın yıkılıp yerine imam hatip lisesi yapılmak istenmesine karşı çıkan mahalle sakinleri aylardır yaptıkları eylemler ve topladıkları binlerce imza ile seslerini duyurmaya çalışıyorlardı.

Günlerdir de nöbet tutarak yıkım ekiplerinin gizlice mahalleye girmesine engel olmaya çalışan mahalle halkı bugün (25 Mart) TOMA ve çevik kuvvet eşliğinde mahalleye gelen yıkım ekiplerine karşı parkta toplanarak yıkıma izin vermeyeceklerini söylediler. Bunun üzerine polis, halka saldırdı. Öğle saatlerinde yaşanan ilk saldırıda 1 kişi gözaltına alındı.

İmam hatip çok, ilkokul bile yok!

Göçmen Konutları, 1989 yılında Bulgaristan’dan göç edenler için yapılan yüzlerce konuttan oluşuyor. Göçmen Konutları sakinleri, bölgedeki tek yeşil alan olan parkın aynı şekilde kalmasını istiyor.

İmam hatip lisesi yaptırılmak istenmesine karşı çıkan halk, Türkiye’nin ilk İmam Hatip Kampüsü Mehmet Emin Saraç İ.H.K’nin konutlara 1 kilometreden daha kısa mesafede iken, buraya yakın bir ilkokul bile olmadığına dikkat çekiyor.

İkinci saldırı: 10 Gözaltı

Polisin ilk saldırısından sonra parkı terk etmeyen halk akşam saatlerinde yeşil alanı inşaat için çevirmeye çalışan polise engel olmak isterken ikinci bir saldırıya maruz kaldı. 10 kişi gözaltına alındı. Yaralananlar hastaneye götürüldü. Yeliş alan için direniş nöbet devam ediyor. Atakent Dayanışması ve İstanbul Kent Savunması dayanışma çağrısı yaptı.

ikitelli_2 ikitelli_1ikitelli_3 ikitelli_4 ikitelli_5 ikitelli_6 ikitelli_7  ikitelli_9 ikitelli_8

politeknik.org.tr

 


Spread the love