Barınma Hakkı Forumu Mamak’ta Sona Erdi

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubeleri, Dikmen Barınma Hakkı Bürosu ve Mamak Barınma Hakkı Bürosu’nun düzenlediği Barınma Hakkı Forumu, bugün gerçekleşen forumla sona erdi.

Bugün saat 13.00’da Mamak Barınma Hakkı Bürosu’nda gerçekleşen, Barınma Hakkı Forumu’nun 2. gününde, hak mücadelesi veren mahalleler önümüzdeki dönem programı ve mücadele hattını tartıştı. Bu sefer hiçbir engele takılmayan Arızlı halkı alkışlarla, sloganlarla ve pankartın arkasında yürüyerek geldi.

Açılış konuşmasını Mamak Barınma Hakkı Bürosu temsilcisi Candaş Türkyılmaz’ın yaptığı forumda, Dikmen Vadisi çocuk korosu sahne alırken, yapılan tiyatro gösterisi büyük ilgi topladı.

Belediye yönetimlerinin, halkın sorunlarını ve isteğini göz önünde bulundurmadan, yanlış uygulamalar ile insanları yaşadıkları yerden dışarı atmaya çalıştığını anlatan Türkyılmaz, “Belediyeler gelip geçici, bu mahalle, bu sokak bizim; o yüzden buradaki kararları biz alırız; onlar bizi dinlemek zorunda!” dedi.

Açılış konuşmasının ardından söz alan Mamak Belediye Meclis Üyesi Yusuf Sağlık, yerel yönetimlerin kentin ulaşımını, barınmasını, yolunu, suyunu çözen mekanizma olması gerektiğini vurgulayarak “bugün sosyal devlet tasfiye olmuştur, barınma sorunumuzda olduğu gibi diğer haklarımız için de birleşmeliyiz, örgütlenmeliyiz” dedi.

Konuşmacıların ardından sahneye çıkan Dikmen Vadisi çocuk korosu söyledikleri şarkılarla, izleyicilerin büyük ilgisini ve alkışını topladı. İzleyiciler arasında destek amacıyla foruma gelen CHP ve AKP grubundan temsilciler de yer aldı.

 

 

Araplar Mahallesi Kentsel Dönüşüme Karşı Mücadele Derneği temsilcisi Ziya Hançer yaptığı konuşmada “kahvede oturmakla, beklemekle sorun çözülmez, hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız, hakkımızı aramalıyız” diyerek herkesi mücadeleye katılmaya çağırdı.

Hançer’in ardından söz alan Mamak Esnaf Temsilcisi Fuat Keser, “dev sermaye grupları hakkımızı gasp ediyor, küçük esnafın mecliste temsilcisi yok, bizleri sağcı, solcu diye parçalayarak bizi yutuyorlar. Dikmen Vadisi’ndeki o birlikte mücadele bize örnek olsun, onlar gibi örgütlenelim” diyerek birlikte mücadelenin önemini vurguladı.

Mamak Barınma Hakkı Bürosu avukatlarından Murat Safkalp, Mamak’ta işleyen hukuki süreçten bahsettikten sonra, “aslolan mücadele, birliktelik ve kararlılıktır, mahkeme aleyhimize sonuçlanır çoğu zaman” diyerek Dikmen Vadisi’ndeki kazanımın, mahkeme kararına rağmen olduğunu hatırlattı.

Önümüzdeki dönem vurucu eylemler ve büyük mitingler örgütlemeliyiz!
Ardından Dikmen Vadisi deneyimini anlatmak üzere söz alan Tarık Çalışkan, vadideki kazanımla sonuçlanan 4 yıllık mücadelenin zorluklarını anlatarak, “önümüzdeki süreçte ne yapacağımızı konuşmalıyız, vurucu eylemler ve büyük mitingler koymalıyız önümüze” dedi.

Çalışkan’ın ardından söz alan TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’ndan Taylan Evcimen; kentsel dönüşüm projesinin, zenginleri daha zenginleştirme; yoksulları daha da yoksullaştırma projesi olduğunu anlatarak, “egemenler bu süreçte geri adım atmayacak, yoksul halk da geri adım atmadan mücadeleyi sürdürmeli. Bu mücadele devam ettiği sürece biz mimar, mühendis ve şehir planlamacılar olarak arkanızda olacağız” dedi.

Arızlı halkı temsilcileri ise Arızlı’da neler yaşadıklarını anlatarak, barınma hakkı mücadelelerinden asla vazgeçmeyeceklerini, haklarını alana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek, onları işgalcilikle suçlayan belediyenin söylediği yalanlarını anlattılar: “5 yıldır kira ödemiyormuşuz, kontratlarımı getirdim, biz belediyenin 5 yıldır bizden topladığı aidatları ne yaptığını yazılı olarak açıklamasını istiyoruz. Ayrıca kimseyi evlerinden zorla atmadığını söylediler, 2 aydır kira ödeyemediği için 80 depremzede çevik kuvvet tarafından zorla yaka paça dışarı atıldı.”

Sahne Dışı Sokak Tiyatrosu tarafından sahnelenen, barınma hakkı mücadelesi vurgulu oyun da mahalleliden büyük alkış aldı.

 

Mamak Barınma Hakkı Bürosu, İstanbul Tozkoparan Mahallesi, Cumhuriyet-Adem Yavuz Mahallesi-Gebze-İzmit, Yenimahalle Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, İstanbul Sarıyer, İstanbul Gülsuyu-Gülensu, Ankara Şirintepe’den de birer temsilci kendi mahallelerindeki barınma hakkı mücadelesini anlatarak, Dikmen Vadisi’ni örnek aldıklarını, artık sadece yerellerde değil, tüm Türkiye’deki mücadeleleri birleştirme kararlılığında olduklarının altını çizdiler.

 

Kaynak: sendika.org